O autorze
Absolwent MBA, ukończył informatykę na Politechnice Warszawskiej. Karierę zawodową rozpoczynał w giełdowej spółce informatycznej Wola Info od programisty do dyrektora departamentu. Od 2009 roku jest założycielem i prezesem MEW S.A. Buduje Grupę Energetyczną opartą o dochody uzyskiwane ze sprzedaży energii wytwarzanej w Małych Elektrowniach Wodnych. Firma specjalizuje się w pozyskiwaniu energii z OZE, tzw. odnawialnych źródeł energii oraz budowie małych elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej poniżej 5 MW. Od 18 marca 2010 r. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.
Twórca portalu insajder.pl.

Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii już niebawem

W piątek 5 października Ministerstwo Gospodarki opublikowało finalną wersję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, a 12 października opublikowało projekt ustawy wprowadzającej. Tempo prac legislacyjnych nad ustawą wydaje się bardzo szybkie. Na tę ustawę czeka cała branża.


O ustawie o odnawialnych źródłach energii mówi się od dawna, jej szczegóły budzą wiele emocji u przedstawicieli branży. Poniżej omówię najważniejsze założenia ustawy.

Zainteresowanych szczegółami projektu ustawy odsyłam do tematycznego portalu, gdzie szczegółowo to opisałem.

Współczynniki korekcyjne zróżnicowane dla poszczególnych branż
Przychód elektrowni odnawialnej dzieli się na przychód ze sprzedaży prądu oraz przychód ze sprzedaży tzw. zielonych certyfikatów. Zielone certyfikaty to wsparcie dla elektrowni w postaci dopłat. Nowa ustawa planuje wprowadzenie zróżnicowanych współczynników korekcyjnych różnicujących liczbę otrzymywanych certyfikatów dla poszczególnych źródeł.


Obecnie różne źródła otrzymują identyczne wsparcie (współczynnik korekcyjny równy jeden), co powoduje, że źródła najmniej rentowne (np. fotowoltaika) nie są w stanie rozwijać się w naszym systemie prawnym. Zgodnie z nowym projektem ustawy wsparcie poszczególnych źródeł będzie zróżnicowano, przy czym najbardziej skorzystają:
1) elektrownie wodne
2) instalacje fotowoltaiczne
3) farmy wiatrowe na morzu
4) mała energetyka


Zmniejszone natomiast zostanie wsparcie inwestycji opartych na energetyce wiatrowej na lądzie.

Wspieranie nowych inwestycji, wygaszanie wsparcia dla zamortyzowanych ponad 15-letnich
Zgodnie z ideą nowa ustawa ma wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, a nie eksploatację już posiadanych, które zdążyły się zamortyzować i zwrócić inwestorom. Dlatego rząd planuje wycofać wsparcie dla elektrowni starszych niż 15 lat (Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie obowiązuje bezterminowe wsparcie odnawialnych źródeł).


Wsparcie przydomowych instalacji
Zgodnie z nową ustawę ma zostać znacząco ułatwione instalowanie i przyłączanie przydomowych elektrowni odnawialnych oraz ich eksploatacja. Instalowanie przydomowych elektrowni przez Kowalskiego ma pozwolić zaoszczędzić przez Państwo (i sieci dystrybucyjne) znaczących nakładów z tytułu modernizacji sieci dystrybucyjnych i przesyłowych.

Branża (i banki) czeka na ustawę
Szybkie wprowadzenie tej ustawy w życie jest ważne dla rozwoju branży odnawialnych źródeł energii, gdyż instytucje finansujące oraz zagraniczne fundusze inwestycyjne lubią finansować branż, w których istnieje duża niepewność regulacyjna. Energetyka to inwestycje wieloletnie (elektrownie wodne to często obiekty, które działają ponad 100 lat) i inwestorzy powinni wiedzieć, na czym stoją. Dlatego szybkie wprowadzenie ustawy leży w interesie branży, a widać, że prace w Ministerstwie Gospodarki nad ustawą nabrały tempa.

A kiedy nowa ustawa?
Obecnie ustawa została wysłana do notyfikacji Komisji Europejskiej, jest co prawda jeszcze w detalach w opracowaniach pomiędzy resortami, ale szacuje się, że mogłaby zostać uchwalona w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się tam kulturą