O autorze
Rocznik 76. Z wykształcenia dziennikarz. Z zamiłowania, od ponad 10 już lat, bloger. Fan muzyki i literatury. Czyta ok. 100 książek rocznie. Znaki szczególne: nie czyta e-booków, nie podkreśla, nie odkłada książek grzbietem do góry, używa zakładek. Prawdopodobnie bibliofil-fetyszysta. Na pewno fanatyk opowiadań. Zawodowo redaktor naczelny w jednym z czasopism logistycznych. Prywatnie ojciec parki urwisów. Mieszka w Warszawie.

7 książek pod choinkę

... albo na MikołajkiJuż po raz siódmy pozwolę sobie polecić kilka subiektywnych propozycji na książkowe prezenty świąteczne. Jak zwykle zamieszczam tu pozycje nieoczywiste, niebanalne, co najmniej dobre i takie, które sam mógłbym dostać. Oczywiście gdybym ich już wcześniej nie przeczytał.
Czyli żadnego Martina, Twardocha, Myśliwskiego, Wojewódzkiego albo Morris – czy co tam jeszcze króluje teraz na listach bestsellerów.Dla amatorek i amatorów małych-wielkich powieściBianca Bellová – Jezioro

Wydawnictwo Afera, przełożyła Anna Radwan-Żbikowska, 224 str.

Niepozorna książka będąca zarówno bildungsroman, powieścią drogi, baśnią, jak i dystopią – gęsta i mocno zapadająca w pamięć rzecz, jedna z najlepszych jakie czytałem w tym roku.


Dla fanek i fanów niesztampowych powieści sensacyjno-gangsterskichRyan Gattis – Sejf

Wydawnictwo Czarna Owca, przełożyli Robert Sudół i Jakub Sudół, 328 str.

Wartka akcja (w rytm punk rocka) nie zawsze musi być najważniejsza – czasem warto trochę zwolnić żeby znaleźć jeszcze miejsce i na solidne społeczne tło współczesnej Ameryki, i na miłość.


Dla rozmiłowanych w reportażach (szczególnie tych ze skrzywieniem latynoamerykańskim)Maria Hawranek, Szymon Opryszek – Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju

Wydawnictwo Czarne, 248 str.

Lekko i bardzo ciekawie opisane społeczne życie Urugwaju z jego różnymi problemami, ale przede wszystkim historia o tym co najistotniejsze - o wolności.


Dla koneserek i koneserów wybornych stylistów oraz ambitnej literaturyJavier Marias – Berta Isla

Wydawnictwo Sonia Draga, przełożył Tomasz Pindel, 560 str.

Stawiająca różnego rodzaju ważkie pytania, inteligentna powieść szpiegowska z podwójnym dnem (a może i z kilkoma kolejnymi dnami).


Dla entuzjastek i entuzjastów niebanalnej literatury polskiejKonrad Oprzędek – Łaskoci

Wydawnictwo Świat Książki, 208 str.

Mroczna polska wieś sportretowana przy pomocy kapitalnego, oryginalnego i poetyckiego języka – niepokojąca i klimatyczna proza.


Dla sympatyczek i sympatyków powieści obyczajowych z wątkiem psychologicznymElizabeth Strout – Amy i Isabelle

Wydawnictwo Wielka Litera, przełożyła Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, 448 str.

Prowincjonalne amerykańskie miasteczko a w nim matka i córka oraz ich wzajemne, trudne relacje (m.in. związane z seksualnością córki) – jak to u Strout, niby nic się nie dzieje a gdzieś pod powierzchnią wszystko aż wrze.


Dla wielbicielek i wielbicieli opowiadań, a także solidnych cegiełKurt Vonnegut – Opowiadania wszystkie

Wydawnictwo Albatros, przełożyli: Elżbieta Zychowicz, Robert Sudół, Jolanta Kozak, Andrzej Szulc, Zofia Uhrynowska-Hanasz i Izabela Matuszewska; 960 str.

Ten kultowy pisarz potrafił w krótkie formy jak mało kto, a tu jest ich blisko setka podzielonych tematycznie (np. miłość, wojna, nauka itd.) - wśród nich te znane, zapomniane, jak i nigdy dotąd w Polsce niedrukowane.

Obecnie czytam: