O autorze
Pracuje 660 metrów pod ziemią. Tutaj przede wszystkim o problemach polskiego górnictwa, o górnictwie i wszystkim co z nim związane. Prowadzę także blog mlody-gornik.pl, można mnie znaleźć na Twitterze czy Facebooku.

Oto plan rządu na ratowanie polskiego górnictwa?

Fot. PTWP
Fot. PTWP http://www.nettg.pl
Premier Donald Tusk spotkał się dzisiejszego dnia ze związkowcami i przedstawił im wstępne założenia powołanego do życia rządowego między resortowy zespołu do spraw funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego. Zespół ten został powołany do życia po poprzednim spotkaniu ze związkami. Na spotkaniu jednak nie zostały przedstawione żadne konkrety.


Deklaracje premiera

Premier podczas spotkania zadeklarował, że nie będzie zamykania nierentownych kopalń. Powiedział także, że zespół dalej będzie kontynuował swoją pracę i kolejne wnioski przedstawi już 16-ego czerwca, tydzień później dojdzie do kolejnego spotkania premiera ze związkowcami. Co zostało ustalone na spotkaniu?

Przede wszystkim powołanie państwowej dystrybucji surowca, a także zajęcie się patologiami w imporcie oraz ochronę polskiego węgla przed nieuczciwą konkurencją. Jeżeli chodzi o państwową dystrybucję surowca, premier zaznaczył, że:

"Sprawą otwartą jest czy stanie się to w oparciu o istniejące spółki Węglozbyt, Węglokoks i Katowicki Węgiel, czy też zostanie stworzona odrębna, nowa instytucja. Te wymienione firmy do tej pory nie za bardzo sobie radziły. Zajmowały się zarabianiem, a tu nie tylko o to chodzi."

Wciąż są to same deklaracje.

Podczas spotkania zostały przedstawione tylko same deklaracje, bez żadnych konkretów - po raz kolejny. Wciąż tracimy czas na puste słowa bez pokrycia i póki co bez efektów. Należy wciąż pamiętać, że związki nie odwołały swojej manifestacji w Warszawie na dzień 16 czerwca i zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami - wciąż może do niej dojść. Oczywiście sytuacja jest mniej nerwowa - w końcu premier cały czas jest zaangażowany w poprawę sytuacji w polskim górnictwie. Związkowcy do spotkania podchodzą z umiarkowanym optymizmem.


Większość obecnych na spotkaniu związkowców twierdzi, że rząd dalej nie ma pomysłu na ratowanie polskiego górnictwa, ale mimo wszystko małymi krokami idzie do przodu. Na konkrety przyjdzie czas i być może już 16-ego czerwca zostaną przedstawione konkretne działania, a nie same założenia.

Czas gra na naszą niekorzyść.

Czasu jest coraz mniej, po pierwszym kwartale bieżącego roku górnictwo wygenerowało 143,8 mln zł straty. Spadło też wydobycie, po pierwszym kwartale br. było to 17,9 mln ton węgla - przed rokiem było to 18,7 mln ton. Jak się okazuje, spadła także sprzedaż tego surowca, pod koniec marca tego roku na zwałach kopalń było 7,45 mln ton węgla - to o jedną tonę więcej niż pod koniec 2013 roku.

Pozostało nam już czekać na kolejne spotkanie zespołu powołanego przez rząd, oraz na przedstawienie większej ilości konkretów oraz miejmy nadzieję działań 23 czerwca, kiedy związkowcy udadzą się do Warszawy na kolejne spotkanie z premierem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Niewykluczone, że będzie to Senat trudny". Tak Duda otworzył posiedzenie izby wyższej
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem