O autorze
Pracuje 660 metrów pod ziemią. Tutaj przede wszystkim o problemach polskiego górnictwa, o górnictwie i wszystkim co z nim związane. Prowadzę także blog mlody-gornik.pl, można mnie znaleźć na Twitterze czy Facebooku.

Kompania Węglowa przygotowała porozumienie o zwolnieniu załogi

fot. Andrzej Bęben
fot. Andrzej Bęben www.nettg.pl
Wczorajszego dnia prezes Kompanii Węglowej, Mirosław Taras na konferencji prasowej opowiadał o najważniejszych celach jakie stawia teraz przed spółką. Co najważniejsze, cele te są na tyle priorytetowe, że bez ich realizacji Kompania będzie musiała ogłosić upadłość. Chodzi w głównej mierze o porozumienie się z instytucjami międzynarodowymi o finansowanie dla spółki na najbliższe pięć lat. Jednak bez względu na wynik porozumienia, nie odbędzie się od grupowych oraz dobrowolnych zwolnień.


Prezes powiedział, że do 30-ego czerwca tego roku, zostanie opracowany "spis treści" programu restrukturyzacji, który ma pozwolić spółce w ogóle stanąć na nogi. Nie ukrywa także, że program będzie bardzo kosztowny dla Kompanii i dlatego załoga będzie musiała się liczyć że to ich kosztem zostanie pokryta restrukturyzacja. Dlatego też prezes mówi otwarcie o dobrowolnych odejściach pracowników administracji oraz górników. W tym celu ma zostać zawarte porozumienie między zarządem spółki, a związkami zawodowymi (nie mamy jeszcze oficjalnego podpisanego dokumentu). Oto treść tego porozumienia:Jak można przeczytać w wystosowanym porozumieniu, ponownie mowa jest o pracownikach, którzy nie podpisali aneksów o zmianę warunków pracy, czyli rezygnację z waloryzacji posiłków profilaktycznych. Jeżeli pamiętacie wyszła z tego spora afera (więcej tutaj) i zrobiła się nerwowa atmosfera, gdy Dziennik Zachodni dotarł do informacji o możliwym zwolnieniu prawie 2,5 tysiąca pracowników. Zarząd zdecydował się odpowiedzieć na te zamieszanie i uspokoić załogę, że w dalszym ciągu może podpisać aneksy i tym samym uniknąć zwolnienia (o tym pisałem tutaj).

Stan zatrudnienia w Kompanii Węglowej na dzień 19.05.2014 to 53.756 pracowników, z czego 2490 osób nie podpisało porozumienia zmieniającego warunki pracy. Zwolnienia grupowe dotycząc osób, które pracują w spółce po dziś dzień, a uprawnienia emerytalne nabyły do dnia 31.12.2010. Jest to dokładnie 54 pracowników, którzy już dawno powinni udać się na zasłużoną emeryturę. Zarząd swoją decyzję tłumaczy trudną sytuacją ekonomiczno-finansową.
Jak możemy dowiedzieć się z powyższego dokumentu, w jednej z kopalń należącej do spółki, takiego porozumienia do dnia 19.05.2014 nie podpisało aż 1 334 pracowników, co stanowi niemalże połowę osób zatrudnionych w tej kopalni. Ciężko jednak sobie wyobrazić, że połowa załogi zostanie zwolniona z kopalni, gdyż oznaczało to by jej zamknięcie. Należy też dodać, że część osób objętych w tym zestawieniu nie podpisało umów z powodu swojej nieobecności, jest to dokładnie 729 pracowników.

Jednak po zamieszaniu związanym z ujawnieniem, możliwości zwolnienia tych pracowników, którzy nie podpisali aneksów (łącznie 1 726 osób), liczba osób, która postanowiła zmienić zdanie, znacznie wzrosła. Na dzień 10.06.2014 w całej Kompanii Węglowej 424 pracowników dalej nie podpisało nowych umów, a 152 osoby były nieobecne (zwolnienie lekarskie l4 itp.). Wciąż jednak we wspomnianej wyżej kopalni, liczba osób która świadomie nie podpisała się pod nowymi umowami jest, ogromna - dokładnie to 394 pracowników. Osoby te mają czas tylko do 27-ego czerwca tego roku, na podpisanie nowych umów, w przeciwnym razie zostaną zwolnieni.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
STYL ŻYCIA 0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
Cartoon Network 0 0Ktoś dokucza twojemu dziecku? Ten poradnik podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem
0 0Nauczyciel krytykuje system oceniania. Domaga się zmian w szkołach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej