O autorze
Pracuje 660 metrów pod ziemią. Tutaj przede wszystkim o problemach polskiego górnictwa, o górnictwie i wszystkim co z nim związane. Prowadzę także blog mlody-gornik.pl, można mnie znaleźć na Twitterze czy Facebooku.

Kompania Węglowa chcę zamknąć trzy kopalnie?

własne
Kompania Węglowa po podpisaniu wstępnego porozumienia z instytucjami finansowymi, na jakiś czas może zapomnieć o widmie upadłości. Jednak aby zapewnić spółce dalsze funkcjonowanie, potrzebny jest nowy plan restrukturyzacyjny - przy którym współpracuje obecnie także międzyresortowy zespół powołany przez rząd. Nowy plan ma być gotowy do końca lipca, a opinii społecznej będzie przedstawiony na początku września. Dzisiejszego dnia portal wysokienapiecie.pl podał do wiadomości, że Kompania planuje zamknąć trzy kopalnie w ramach programu naprawczego.


Portal dowiedział się, że plan restrukturyzacji zakłada oddanie trzech kopalń - Piekary, Bielszowice i Brzeszcze - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To specjalna organizacja, swoiste hospicjum dla kopalń, która powstała 14 lat temu. Ma za zadanie przeprowadzić niełatwy technicznie i społecznie proces zamykania nierentownych jednostek, zapewnić osłony socjalne górnikom itp. Spółka może korzystać z pomocy państwa. Dofinansowanie programu zamykania kopalń jest bowiem jedyną formą pomocy dla górnictwa węgla, którą dopuszcza prawo unijne.

Związkowcy zaskoczeni?

Według portalu, część związkowców nie ma pojęcia o tym planie.
Włączenie trzech kopalń do SRK? O takich pogłoskach nawet nie warto rozmawiać, bo chyba po prostu komuś się coś wymknęło. Nie takie ustalenia poczyniliśmy dotychczas ze stroną rządową. W kopalniach, które tego wymagają, będą realizowane programy naprawcze.
mówi Bogusław Ziętek, lider "Sierpnia 80", wyraźnie poirytowany. Szef górniczej „Solidarności” Kazimierz Grzesik twierdzi, że o pomyśle oddania kopalń do SRK dowiedział się od wysokienapiecie.pl. Nie kryje zaskoczenia. I zapowiada, że musi przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

To jednak nie koniec

Wiceprezes ds. Pracy z Kompanii Węglowej wystosował pismo z propozycją zmian w zakresie wynagrodzeń. W owym piśmie informuję, że koszty osobowe w spółce sięgnęły już 56% w strukturze kosztów ogółem. Dlatego też, związku z trudną sytuacją ekonomiczno-finansową spółki i bardzo trudną perspektywą na lata, należy rozważyć zmianę zasad wypłacania wynagrodzeń. Plan zakłada rezygnację z prawa pracowników do niektórych składników płacowych:


- nagroda roczna (czternastka)
- nagroda jubileuszowa
- pomoce szkolne
- przejazd urlopowy
- rekompensata węglowa
- stały gwarantowany dodatek


Jest to na razie tylko plan, na który muszą wyrazić zgodę związki zawodowe. Te jednak też nie mogą ciągle rzucać kłód pod nogi zarządowi, bo w obecnej sytuacji mówimy o przyszłości nas wszystkich. Zmiany mają także dotknąć spółki zależne Kompanii Węglowej, których jest czternaście, a spółka ma zamiar uciąć wynagrodzenia oraz zmniejszyć ilość osób w radach nadzorczych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Węgrzy w Budapeszcie pokazali, co robić, by pokonać Orbana. Lekcja dla rywali PiS
0 0Trump ich zdradził, znaleźli nowego sojusznika. Oto skutki pierwszych dni tureckiej inwazji w Syrii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
FELIETON 0 0A może czas po prostu przestać płakać i w końcu zrozumieć, że właśnie taka jest Polska: PiS-owska