O autorze
Monika Kaczmarek-Śliwińska, doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Biegła sądowa z zakresu mediów i komunikacji społecznej.

Autorka trzech monografii oraz prawie stu artykułów naukowych i publicystycznych. Koordynatorka oraz członkini zespołów badawczych w zakresie komunikowania się i nowych mediów. Jest trenerem i doradcą w obszarze komunikowania się i public relations (strategie wizerunkowe, media tradycyjne i nowe media, zarządzania kryzysowe) oraz ekspertką KRRiTV w zakresie edukacji medialnej. W latach 2011-2013 Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz członkini dwóch kadencji Rady Etyki Public Relations (2010-2014). Laureatka nagrody branży public relations PRotony 2013 oraz nagrody Polskiego Stowarzyszenia Public Relations Lwica PR 2013. W 2015 r. nominowana do nagrody profesjonalistów PR Prowly „Mistrzowie drugiego planu”.

Zafascynowana Tatrami i Witkacym. Od dwóch lat trenuje Krav Maga.Czasami zbyt naiwnie wierząca w ludzi i ich intencje, empatyczna, potrafiąca cieszyć się z drobiazgów, szanująca innych ludzi, pozytywnie myśląca, doceniająca nawet małe chwile szczęścia...

Kontakty:

monikakaczmarek-sliwinska.pl
paczakutek.blox.pl
Facebook
Twitter
Pinterest

Prima aprillis i International Fact-Checking Day...

Wczorajszy prima aprilis wyjątkowo nie był śmieszny. Gdzieś w narodzie zanikł zwyczaj robienia psikusów i żartów innych niż jedynie online, a te online były albo „sucharami” odkopywanymi co roku z nadzieją, że już ich nie pamiętamy, albo były średnio śmieszne.Obserwowałam żarty umieszczane na Facebooku. Żarty, które miały wprowadzać w błąd. Z pewnością ze względu na profesje znajomych będących w moim gronie, większość z nich krążyła wokół tematyki dotyczącej mediów, polityki, marek, kryzysów… i wtedy zrozumiałam, że prima aprilis stracił swój urok, bo jeszcze kilka lat wcześniej absurdalne, ale wiarygodnie brzmiące informacje, mogły śmieszyć. Dziś nie, ponieważ stały się naszą codziennością. Przypomniały mi się wówczas tradycyjne rozmowy przy świątecznym stole, że „kiedyś szynka i mandarynki smakowały inaczej” ;) Smakowały inaczej, bo były może lepszej jakości, ale z pewnością były towarami niedostępnymi, rzucanymi gawiedzi raz na jakiś czas, aby poznała dobroć władzy ;)
Z żartami opartymi na nieprawdziwych informacjach jest podobnie. Dobre i raz na jakiś czas mają sens i potrafią bawić. Jednak podawane kilkanaście razy dziennie powodują, że odbiorcy głupieją, po jakimś czasie są wkurzeni, że znów dali się nabrać, a wreszcie zamykają się na jakiekolwiek info. I to również jest jednym z celów podawania fake newsów – doprowadzić do naszej, odbiorców, niechęci na jakiekolwiek informacje. Również te wartościowe.

Dziś rano na Facebooku u kilku osób zobaczyłam informację o nawoływaniu pracowników Tesco do bojkotu sieci, w której pracują. Widzę, że po kilku godzinach obecności tej informacji na Facebooku, wiele osób komentuje ją, daje marce rady, opisuje swoje – najczęściej negatywne – wrażenia z kontaktów z marką. Nie wiem, ile osób udostępniając tę informację zwróciło uwagę na datę opublikowania tekstu. Ponad sześć miesięcy temu - 27.08.2016. Być może problem już nie istnieje, może zmienił formę, bez znaczenia. Najbardziej istotne jest to, że info wciąż żyje i pewnie zostało przez kogoś podrzucone nieprzypadkowo. Może miało odświeżyć informację, może wywołać negatywne skojarzenia wokół marki w najprostszy sposób. Pytanie, ile osób z udostępniających zwróciło uwagę na datę i zastanowiło się, czy to jeszcze ma sens. Warto uświadamiać sobie, że manipulacja to nie tylko podawanie fałszywych treści, ale także ich odpowiednia konstrukcja czy data emisji.

Piszę to, ponieważ dziś dzień, który powinien wzbudzić naszą refleksję – International Fact-Checking Day – Międzynarodowy Dzień Sprawdzania Faktów. Sprawdzajmy, mądrze udostępniajmy, weryfikujmy na ile to możliwe, włączajmy jak najczęściej myślenie :)


Więcej info o International Fact-Checking Day: http://factcheckingday.com/
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno