O autorze
Kropla w morzu polskiej mody niezależnej. Przede wszystkim kocham siebie i swoje życie, a doświadczeniami i refleksjami na jego temat chcę się dzielić.
Moje życie zawodowe zdeterminowała pasja do projektowania własnych pomysłów odzieżowych. Nie boję się odważnie marzyć i ciągle planować! Poznaj mnie bliżej:
www.zadbanazawodowo.pl

5 rzeczy, które decydują o jakości ubrania

Nie bój się poliestru, aczkolwiek staraj wybierać się te produkty, gdzie stanowi on mniejszość składu (np. 65% bawełny, 35% poliester). Poliester sprawdza się...
Nie bój się poliestru, aczkolwiek staraj wybierać się te produkty, gdzie stanowi on mniejszość składu (np. 65% bawełny, 35% poliester). Poliester sprawdza się... www.zadbanazawodowo.pl
“Jakość” to jeden z najbardziej wyświechtanych wyrazów świata. Posługuje się nim każdy! Sprzedawca, który chce by zrealizować zakup właśnie u niego oraz konsument, który szumnie lubi podkreślać nim dokonane zakupy. Niejednokrotnie okłamując tym innych, jak i łżąc przed samym sobą. W każdej z branż, czasopism, w internecie czy poczytnym magazynie sprzedając czy opisując produkt bazuje się na sformułowaniu: “najlepsza jakość”. W powszechnym rozumieniu najlepszym synonimem tego słowa, dla przeciętnej Kowalskiej jest zawartość portfela. Czy to właśnie on decyduje o jakości, na którą decydujemy się na co dzień?


Jak oduczyć się zakupów w sieciówce i hipermarkecie? Poszukiwania jakości dla ludzi zamożnych najczęściej odbywają się bez wychodzenia z domu lub też korzystając z wyczarterowanych lotów wprost do luksusów butków świata mody. Dla przeciętnej Kowalskiej, która chce zrezygnować z najtańszych sieciówek i zakupu ubrań w hipermarketach wiąże się to z nieco dłuższymi poszukiwaniami. Dziś w jej imieniu chcę udzielić Tobie 5 istotnych faktów, które zdecydować mogą o trafniejszych i realnych zakupach nastawionych na jakość.

1/ Nawyk czytania metek przed przymierzaniem. Nie dopuść do możliwość zmierzania rzeczy bez wcześniejszego przeczytania ważnych informacji na metce odzieżowej. Od przymierzalni już niewielka droga dzieli do jej kupienia. Dlatego bądź szczególnie czujna od początku.

Jak czytać metki odzieżowe?

Przede wszystkim znajdź informacje o składzie. Nie bój się poliestru, aczkolwiek staraj wybierać się te produkty, gdzie stanowi on mniejszość składu (np. 65% bawełny, 35% poliester). Poliester sprawdza się, gdy zależy nam na rzeczach niemnących się, a nasza walizka to nasz drugi dom. Skoro doskonale znasz możliwości swojej pralki przeczytaj również przepis prania i zastanów się czy faktycznie będziesz mogła to we właściwy sposób pielęgnować lub czy masz tyle czasu na ręczne pranie całej garderoby?

Zobacz również: 7 powodów, dla których na metkach szukamy w składzie bawełny

2/ Jakość ukryta w komforcie noszenia. W końcu luksus to oznaka niedoznawania jakiegokolwiek dyskomfortu czy nieprzyjemności. Traktowanie w sposób wysublimowany, z właściwą ostrożnością, spełnienie najwyższych potrzeb dobrego samopoczucia. Zatem zwróć uwagę na denerwujące detale, naszywki, gryzące metki, przyklejające się do ciała halki czy sukienki, uwierający pasek, źle skrojone wycięcia pod pachami czy nieprawidłowo osadzony podkrój spodni.


3/ Skręcające szwy boczne. Gdyby jakość dało się zważyć to w przypadku wymienionej wady - skręcających szwów bocznych - nie ma jej ani grama. Świadczy to o nadmiernej oszczędności kuponu materiału, z jakiej została wykonana bluzka przez producenta. Skoro Ty nie szukać oszczędności w jakości to nie zgadzaj się by kupować ją od takiego producenta. Najczęściej niestety przekonujemy się o tym dopiero po wypraniu bawełnianego tiszertu, bluzki czy spodni. Ten jeden raz powinien nas nauczyć, a markę w której zakupiliśmy rzecz na długo zapamiętać. Nie chodzi tutaj o budowanie niechęci do niej. Ponieważ często bywa ta, że marka, która ma genialne tiszerty, swetry wykonuje kiepskiej jakości i odwrotnie.

4/ Jakości należy szukać w wiedzy. Jeżeli tylko posiądziesz podstawowe umiejętności z zakresu oceny jakości ubrania, przekujesz je w doświadczenie i praktykowanie oraz poznasz przysługujące prawa konsumenckie znalezienie dobrych jakościowo ubrań nie będzie stanowiło problemu, również w second handach. Nawet, gdy są to rzeczy niedopasowane, ale dobre jakościowo warto pokusić się o przeróbki krawieckie. Tutaj sprawdzisz jakie są opłacalne.

5/ To Twoja droga do slow fashion. Ten proces ma na celu spowolnione podejście do mody, pewnego rodzaju slow motion. W filmowym zwolnieniu staraj się dokonywać zakupów. To spowolnienie zwiększy świadomość i czujność. Uczuli na miłe w dotyku, sprawiające przyjemne wrażenie materiały, które od środka na metce kryją 100% poliestru czy akrylu.

Szybka modna nauczyła podejmowania szybkich decyzji zakupowych. Najczęściej oferta jest limitowana, na stanie jest ostatnia sztuka albo muszę jeszcze zrobić zakupy na obiad, odebrać dzieci, zdążyć przed korkami. Dziś chcę byś wydłużyła proces podejmowania decyzji. Możesz zacząć od przewertowania propozycji sklepów online, będziesz miała na to sporo czasu, w końcu zaoszczędzisz go na dojeździe do galerii i powrocie. Z gotową listą interesujących produktów wybierz się na miejsce, śmiało przymierz, bo z metką zapoznałaś się już online.

Czy już wiesz w czym upatrywać jakości przez duże “J”?

Zobacz również: 6 rad, jakich nie usłyszysz od stylistki
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Moda
Trwa ładowanie komentarzy...