O autorze
Wrocławianin, student politechniki, bywalec sudeckich szlaków, kibic. Swoją karierę sportową rozpoczął w wieku 10 lat, zaś zakończył mając lat 12. Polski sport nie stracił jednak wiele, gdyż co to byłby za bramkarz piłki ręcznej co ledwo na jeden i trzy ćwierci metra od ziemi odstaje. Pozostało więc obcowanie z wielkim sportem z boku. Patrzenie i opisywanie.
Współpracownik serwisu PubSport.pl.

Przez lód, wodę, ziemię i kosmos

W Rosji lubią być naj. Dzięki geografii mają z resztą ku temu naturalne predyspozycje. W przypadku zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi także znajdzie się trochę naj. I nie chodzi tu o największą w historii olimpizmu liczbę pieniędzy, która przy okazji przygotowań i budowy obiektów wyparowała. W weekend, podczas którego w Szanghaju, za sprawą zawodów Pucharu Świata w short-tracku, rozpoczął nam się sezon olimpijski, w Olimpii wzniecony został ogień olimpijski. I wyruszył on w najdłuższą w historii ZIO sztafetę olimpijską.Po raz trzeci w swoim życiu ogień rozpaliła Ino Menegaki - aktorka, która kapłanką jest już od 18 lat. Następnie ogień przejął grecki sportowiec. A uściślając - grecki alpejczyk Ioannis Antoniou. Zapewne już żaden inny sportowiec z Hellady nie odegra większej roli przy okazji igrzysk w Soczi. Przekazał on płomień Aleksandrowi Owieczkinowi, który tylko po to przyleciał na kilka godzin do Grecji ze Stanów Zjednoczonych. Obaj panowie mieli przyjemność, mimo nieomal 30 stopni celcjusza, być przyodzianym w grubą kurtkę i czapkę. Taki jest wszak oficjalny strój sztafety olimpijskiej. Przez najbliższe kilka dni cieszyć się z ognia będą Grecy (choć nie wiem, czy taka atrakcja w cyklu dwuletnim wciąż jest jeszcze atrakcją), ale już 7. października rozbłyśnie on w Moskwie. I się zacznie...

123 dni, ponad 65 tysięcy kilometrów. Przeszło 14 tysięcy uczestników. Samoloty, pociągi, samochody, lodołamacz, łódź rybacka, poduszkowiec, trojka. Na szczyt Elbrusu i na dno jeziora Bajkał. Na biegun północny. Na Kamczatkę, ale i tuż za naszą miedzę - do Kaliningradu. Ze względów bezpieczeństwa bez ognia, ale z pochodnią w ręku dwóch rosyjskich kosmonautów wybierze się na spacer w przestrzeni kosmicznej. Około 130 milionów obywateli Rosji będą miały ogień olimpijski w zasięgu godziny od swoich domostw.

I tak jak ogień będzie krążył po całej Rosji, tak sportowcy będą podróżować po całym świecie, by w końcu spotkać się z nim 7 lutego w Soczi. Zaczęło się od short-tracku. Nasze reprezentantki, które ostatnio pokazały się nowatorską w skali kraju akcją publicznego zbierania środków na przygotowania do zawodów, nie dały niestety najlepszego powodu do wsparcia, czyli wyników sportowych. Ponadto Aida Bella upadła podczas wyścigu sztafety i doznała lekkiego wstrząśnienia mózgu. Na szczęście będzie mogła wystąpić na rozpoczynających się już dziś zawodach w Seulu.


Trochę dłużej trzeba będzie poczekać do zawodów Pucharu Świata w najbardziej interesującej nas dyscyplinie - narciarstwie klasycznym. Skoki i biegi wystartują za 2 miesiące. A skoro skoki i biegi, to w sumie kombinacja norweska, czyli konkurencja ani trochę poważana w naszym kraju. Według rankingu olimpijskiego sprzed tygodnia, mamy obecnie 2 miejsca, zaś na liście rezerwowej piastujemy odpowiednio 2. i 3. miejsce. Czyli ocieramy się o możliwość wystawienia zespołu. Nasi dwuboiści z pewnością będą wylewać siódme poty, by dostać się na igrzyska. I dostać łatkę turystów olimpijskich. Jak wielu o niej marzy...
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

JEST WEEKEND!

POPKULTURA 0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
DAD:HERO 0 0Znamy świąteczne premiery Netflixa. Da się przeżyć święta bez „Kevina samego w domu” – oto 5 opcji
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
0 0Polacy nie potrafią wycenić ani własnej, ani cudzej pracy. Wyżej od człowieka cenimy maszynę
POLECAMY 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Prestiżowa nagroda dla Sekielskiego. Ale widać, że odniósł też inny sukces