O autorze
Wrocławianin, student politechniki, bywalec sudeckich szlaków, kibic. Swoją karierę sportową rozpoczął w wieku 10 lat, zaś zakończył mając lat 12. Polski sport nie stracił jednak wiele, gdyż co to byłby za bramkarz piłki ręcznej co ledwo na jeden i trzy ćwierci metra od ziemi odstaje. Pozostało więc obcowanie z wielkim sportem z boku. Patrzenie i opisywanie.
Współpracownik serwisu PubSport.pl.

Restart

Gdy cztery lata temu w Pekinie Polacy przegrali ćwierćfinał z Islandczykami padło hasło "za cztery lata odbijemy to sobie". I przez cały ten okres powtarzano je. I wtedy gdy zdobyliśmy brąz Mistrzostw Świata i wtedy gdy na tejże imprezie zajęliśmy ósme miejsce. Cały czas była to ta sama ekipa. Patrząc na czternastkę z Pekinu okazuje się, że tylko dziś brakuje tylko Siódmiaka i Piwki. Cała reszta była w ten weekend w Alicante i walczyła o igrzyska. Londyn miał być zwieńczeniem działalności tego zespołu. Ten koniec przesunął się niby tylko o cztery miesiące. Ale różnica jest ogromna.Od Pekinu nie pojawił się dokładnie żaden zawodnik, który wprowadziłby jakąś nową, istotną jakość. Ani tym bardziej stał się nowym liderem. A tego nam trzeba. Nie chodzi o to, by teraz wszyscy ci kadrowicze, którzy w rubryczce wiek mają trójkę z przodu zrezygnowali. Choć Marcin Lijewski pewnie nie jest ostatnim zawodnikiem, który powie stop. Ciekawe, czy usłyszymy jakąś deklarację z ust Grzegorza Tkaczyka, który ani w klubie ani w kadrze ostatnio nie brylował. Może pożegna się z kadrą Mariusz Jurasik, któremu o Rio już myśleć będzie ciężko. A europejskiego, ani światowego czempionatu w naszym kraju zaplanowanego nie mamy. Aplikujemy o ME 2016, ale na razie bodźca mówiącego "to nie czas na zmiany" nie ma.


A skąd wziąć nowych ludzi? W ostatnich latach pojawiło się w kadrze kilka nazwisk. Jest, mogący liderem kadry za jakiś czas być, Kamil Syprzak, jest Piotrek Wyszomirski, jest Robert Orzechowski. Ci dwaj ostatni grają na co dzień odpowiednio w Puławach i Kwidzynie. I tu jest problem. Pewnie, że chcielibyśmy, aby polska liga rosła w siłę, ale w tej chwili te kluby ciągną tych zawodników w dół, a nie na odwrót. Do Kielc dostać się trudno, bo tam sprowadza się stare gwiazdy (w przyszłym sezonie skleją chyba siódemkę reprezentacyjną sprzed 4-5 lat). Żeby tam się dostać trzeba najpierw pograć kilka lat w Bundeslidze. Trochę to dziwna kolejność, ale tak to wygląda.


W Płocku Liga Mistrzów, niestety, wydaje się być jednorocznym wyskokiem - o ile tytuł mistrzowski ponownie nie wyląduje nad Wisłą. Ale i vice-mistrzostwo i dotarcie, oby, do fazy grupowej nowo powstającego Pucharu Europy to coś więcej niż dwa mecze w Challenge Cup i po dwa starcia w sezonie z Wisłą i Iskrą plus ewentualnie powtórka w play-offach, co dziś jest udziałem takich klubów jak te w których grają Orzechowski i Wyszomirski. Tak więc tutaj powstaje fajne miejsce, żeby co zdolniejsi polscy szczypiorniści się pokazali. W taki przecież sposób do kadry wdarł się Syprzak, zaś na zaproszenia na zgrupowania zapracowali sobie Paczkowski z Chrapkowskim. O, dwa kolejne nazwiska. I to na kluczowych pozycjach - rozgrywających. Tam gdzie dziś "młodzieniaszkami" są 28-letni Rosiński oraz 29-letni Jaszka i Krzysztof Lijewski. Oczywiście są to zawodnicy, którzy mogą jeszcze za rok, a nawet za cztery być ważnymi ogniwami tego zespołu. Z resztą Jaszka już od ładnych paru lat tak się zbiera, żeby być liderem kadry i zbiera i nie może się przez Tkaczyka przebić. A może powinien. Skoro jest liderem w klubie, który za kilkanaście dni zmierzy się Ademarem Leon w dwumeczu o awans do finałowej czwórki Ligi Mistrzów.


Jeszcze kwestia zasadnicza. Bogdan Wenta. Czy pracując przez cały sezon w klubie z tą starą gwardią będzie mu łatwo nie zaprosić na zgrupowanie tychże grajków? Kilka rezygnacji może mu pomóc. Niech zostanie sforsowany do wprowadzenia do rotacji meczowej kilku nowych twarzy. Myślę, że nie warto skreślać samego trenera. Formuła tego zespołu się wyczerpała, ale nie oznacza to, że trzeba wymienić cały mechanizm. Aczkolwiek łączenie funkcji selekcjonera z pracą w tak skonstruowanym kieleckim klubie może trochę niepokoić. Ale mnie osobiście nie niepokoi na tyle, bym miał stwierdzić "Wenta do wymiany".

Kolejne spotkania naszej reprezentacji to czerwcowa rywalizacja z Litwinami, której stawką jest awans na Mistrzostwa Świata w 2013 roku. Lista powołanych może być bardzo gorącym tematem. Oby gorętszym niż sama rywalizacja. Bo takiej temperatury możemy już nie wytrzymać.

5 lat temu poznaliśmy zespół niezwykle waleczny. Ze strzelbami na obu połówkach. Ze szczelną i twardą obroną. W ostatnich dniach mieliśmy już tylko strzępki tych atutów. Były momenty. Ale jaką radość mamy z tego, że byliśmy najlepiej blokującym zespołem turnieju?

A na koniec nutka optymizmu. W święta nie próżnowali nie tylko seniorzy, ale i młodzieżowcy. I zapewnili sobie awans na Mistrzostwa Europy dwudziestolatków. Paweł Niewrzawa, urodzony i szkolony w Niemczech Dennis Szczęsny - kolejne nazwiska do zapamiętania. A ciągnąc pozytywne informacje dalej warto też wspomnieć, że awans na światowy czempionat do lat 20 wywalczyły z kolei nasze szczypiornistki odprawiając w decydującym meczu sąsiadki zza Odry. Czyli coś się dzieje.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu