O autorze
Przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego. Historyk. Poseł do Parlamentu Europejskiego (2004-2009), Wiceprzewodniczący (2001-2003) i Sekretarz Generalny (2003-2004) Platformy Obywatelskiej, Poseł na Sejm RP (1991-1993 i 1997-2004), Prezydent m.st. Warszawy (1999-2001), od 1987 roku działacz a w latach 1990-1991 Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Zegar nowych czasów

14 lat temu, w noc sylwestrową wprowadzającą nas w nowe tysiąclecie, jako ówczesny prezydent Warszawy, odsłoniłem na Pałacu Kultury i Nauki Zegar Milenijny. A dokładnie jego cztery tarcze pokazujące czas na wszystkie cztery strony świata.


Zgodnie z zasadą „jak sam się nie pochwalisz, to nie oczekuj, aż zrobią to inni” nieskromnie przypomnę, że zegar na Pałacu był moim własnym autorskim pomysłem. Chodziło mi oto, by Pałac Kultury i Nauki, który – czy tego chcemy czy też nie – na trwale wpisał się w warszawski krajobraz, przybliżyć mieszkańcom, uczynić go obiektem przyjaźniejszym. A cóż lepiej mogło przełamać komunistyczną genezę Pałacu niż zawieszone na jego szczycie – najwyżej w Europie – cztery tarcze Milenijnego Zegara odmierzającego nowy czas; nowy czas nie tylko Pałacu, ale także Warszawy i Polski. Warto też podkreślić, iż zegar nie kosztował podatników ani złotówki – wszystko sfinansował sponsor.

Właśnie dowiedziałem się, że nowa czołówka telewizyjnych „Wiadomości” kończy się „najazdem” kamery na Pałac i na zawieszony pod jego iglicą Zegar Milenijny. To najlepiej udowadnia, jak dalece pomysł sprzed 14 lat się sprawdził. Bo skoro najchętniej oglądany serwis informacyjny w polskiej telewizji decyduje się, by tak wyglądała jego czołówka, to oznacza to, że Zegar Milenijny na Pałacu Kultury stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kojarzonych z Polską symboli.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Z papieskiej laski trysnęła woda. "To będzie hit jak kremówki"
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy