O autorze
Paweł Szwarcbach jest członkiem Stowarzyszenia Mensa Polska, w latach 2012-2014 pełnił także funkcję Członka Zarządu – Koordynatora ds. Rozwoju. Obecnie doktoryzuje się z zarządzania na SGH, prowadzi zajęcia na jednej z warszawskich uczelni. Od 5 lat prowadzi działalność consultingową – zajmuje się głównie optymalizacją procesów i zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach usługowych. Uczestniczył zarówno w otwieraniu jak i zamykaniu kilku przedsięwzięć. Pisze o gospodarce, zarządzaniu, ludziach. Przede wszystkim o ludziach.

Śledź mnie na: Google+, Twitter i Facebook.

Nie bądź frajerem, kup auto przed marcem

Standardowa sytuacja – weekendowy wieczór ze znajomymi. Gdzieś pomiędzy tematem nowego rodzaju bezglutenowej kaszki dla dziecka koleżanki a problemem łakomych na polskie lasy obcokrajowców, poruszona zostaje kwestia nowego samochodu. No bo nie ukrywam, kupiłbym. Na motoryzacji każdy Polak zna się nie gorzej niż na skokach narciarskich czy innej piłce nożnej, więc temat chwytliwy. Pośród propozycji marek, silników, wyposażenia, kolorów (ach te baby!), padła informacja z mojego punktu widzenia bardziej istotna - ponoć znów można odliczyć cały VAT od aut „na firmę”.


„Ponoć”, moje drugie ulubione sformułowanie po „nie mogę”. No, może jeszcze po „wielowątkowe i złożone”. W każdym razie TOP3. Co więc pozostaje? Niby można zawierzyć znajomemu, którego szwagier sprowadził ostatnio BMW z Niemiec i nie zapłacił VATu, ale potem się okaże, że nie BMW z Bawarii, a Pick-upa z USA i nie sprowadził, a mu ukradli. Trochę ryzykownie. Więc telefon w dłoń i do wujka googla.

Wpisuję: „VAT na samochód 2014”. Wyników sporo, więc czytam: „może”, Ministerstwo „planuje zmiany”, „prawdopodobnie od stycznia 2014” itp. itd. Konkretów brak, a artykuły w większości z zeszłego roku. Po powrocie do domu znalazłem najświeższą wersję ustawy. Nie wiem czy ktoś z Was próbował kiedyś czytać ustawę o VAT. Jeśli nie jesteście prawnikami - masakra. Same odesłania do odesłań i pojęcia, o których istnieniu większość śmiertelników wolałaby nie mieć pojęcia. Połapać się w tym ciężko. W ramach odstresowania wszedłem na fejsa i po prawej stronie pokazało mi się, że znajomy lubi Lex43. Wrodzonej ciekawości u mnie całkiem sporo, więc klikam. No i teraz clue programu. Lex43.pl to portal o prawie dla „Kowalskiego”, a konkretnie wyszukiwarka przepisów prawnych. Są tam teksty chyba wszystkich ustaw, wyroki sądów, interpretacje podatkowe i to, co dla mnie akurat okazało się istotne – komentarze do zagadnień prawnych napisane przystępnym językiem. Skopiowałem swoje zapytanie z googla i wpisałem w ich wyszukiwarkę. Dostałem prostą i klarowną odpowiedź: „Od 1 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy mogą odliczyć cały VAT od tzw. samochodów “z kratką” (czyli samochodów osobowych z homologacją ciężarową)”. Z tym, że trzeba się spieszyć, bo stan ten nie potrwa zapewne dłużej niż do początku marca.Cała ta historia wzbogaciła mnie na dwa sposoby. Zaoszczędziłem 23% ceny samochodu i znalazłem bezpłatne porady prawne. Portal może jeszcze nie jest idealny i nie zna odpowiedzi na wszystko, ale ciągle się rozwija, dając darmowy dostęp do istotnych kwestii związanych z prawem w formie zrozumiałej dla każdego z nas.


To jak? Audi, BMW, czy Mercedes?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
0 0Komendant policji stracił stanowisko. Powód? Rozsyłał memy wyśmiewające PiS
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy