O autorze
Nigdy nie paliłem się do pisania bloga. Uważałem, że jeszcze nie do końca odnajduję się w internetowej rzeczywistości. Jednak kiedy zacząłem coraz częściej korzystać z sieci, odkryłem, że jest masę kwestii, o które pytają mnie zwykli ludzie. Kiedy więc dostałem propozycję od portalu, który tworzą tacy dziennikarze jak Tomasz Lis i Tomasz Machała, nie mogłem odmówić. Jestem głęboko przekonany, że najważniejsze rzeczy, dotyczące światowych przemian w XXI wieku, będą się odbywać w internecie.

Złość prezesa Kaczyńskiego na pakt fiskalny

Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Byłem zaskoczony słuchając dzisiaj przywódcy największej partii opozycyjnej i tego z jaką złością wypowiadał się o pakcie fiskalnym.Pakcie, który w rzeczy samej nie dotyczy bezpośrednio Polski i Polaków. Myślę, że warto zadać sobie pytanie dlaczego? Dlaczego Prezes PiS chcę, byśmy tak bardzo znienawidzili pakt fiskalny?


Jarosław Kaczyński nieco zagubiony, ciągle szuka swojego punktu odniesienia, z którego mógłby uczynić sztandar walki z rządem. I widać, że ten punkt już znalazł i będzie nim, albo już jest pakt fiskalny. Pakt, który ma na celu likwidację problemów finansowych państw strefy euro i będzie obowiązywał Polskę, dopiero wtedy, kiedy Polska w tej strefie się znajdzie. Dzisiaj pakt fiskalny nie zmienia nic w naszej sytuacji. No, niemniej jakiś sztandar trzeba mieć.

Taka postawa opozycji miałaby sens w Grecji, czy w Hiszpanii, w przypadku Polski, chyba nikt nie da się na to nabrać. Tym bardziej, że rząd Donalda Tuska informuje, że zanim Polska przyjmie Euro, sytuacja w strefie musi się poprawić. Po drugie my również nie jesteśmy jeszcze gotowi na tyle, żeby spełnić kryteria z Maastricht, to ciągle jest okres wielu lat i nikt nie wskazuję dokładnej daty. Tymczasem prezes PiS straszy Polaków Euro, jakby nasze wejście miało nastąpić za dwa, trzy lata.

W działaniu prezesa oczywiście widać wielką niekonsekwencje. Pamiętam doskonale, że Jarosław Kaczyński nigdy przeciwny Unii Europejskiej nie był, a co za tym idzie w jakiejś perspektywie czasowej godził się również na przystąpienie Polski do unii walutowej. Widać wyraźnie, że przystąpienie do strefy euro, które nastąpi za wiele lat, jak również czynienie wroga z paktu fiskalnego, jest wyrazem braku możliwości znalezienia takich punktów, do których opozycja mogłaby się dzisiaj odnieść. Bo przecież nie są to kwestie realne dla Polski dzisiaj.


Skąd ta złość na pakt fiskalny? Skąd ta niechęć do Unii Europejskiej? Jak słucham dzisiaj Jarosława Kaczyńskiego, to coraz częściej w jego ustach Unia Europejska jawi się jako obszar, który Polskę kolonizuję, a nie obszar stwarzający nam szansę. Dlaczego?

Odpowiedzi szukałbym w traumie, jaką Jarosław Kaczyński przeżył po negocjacjach Traktatu Lizbońskiego. Jest to odreagowanie porażki, którą doznał jego brat, a za którą Jarosław Kaczyński sam czuje się odpowiedzialny. Mechanizm z Joaniny, który miał być remedium na poprawę pozycji takich państw jak Polska okazał się być fikcją i to bardzo bolesną. Skutki tej złości i tej reakcji widzimy dzisiaj w tym, jak Prezes PiS odnosi się do Unii Europejskiej i do pomysłów, które w gruncie rzeczy nie dotyczą Polaków i może jeszcze długo nie będą dotyczyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi