O autorze
Kocham muzykę (jazz,soul, funky, blues,rock, pop).
Kocham radio (od wielu lat pracuję w Radiu Łódź).
Teraz też kocham blogować (zapraszam także na Ether Jazzu).

Dominika Zioło śpiewa szczerze o sobie. Tylko, czy kogoś to zainteresuje?

Dominika Zioło - absolwentka wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Występowała w wielu programach telewizyjnych, między innymi "Kuźnia talentów" w TVP 3, śpiewała na wielu festiwalach, by wymienić "Vena Music Festival" czy "United Europe Jazz Festival". Właśnie nagrała swoją płytę "Między nami"...
Najpierw wokaliza, jakbym miał poznać przestrzeń, której nie widać. Przez mgłę nie można bowiem dojrzeć kierunku jej poszukiwań. Odsłania pięknym głosem coś niewyjaśnionego, więc czekam..
To, że zaczyna się jesień potwierdza druga piosenka, z ciepłem słońca, które odchodzi. A chciałaby przyśpieszyć czas, by znowu była wiosna?
Dominiko, nie da się przyśpieszyć czasu, nie da się...
Biorąc pod uwagę chociaży wymienioną "Kużnię talentów', długo zbierała piosenki na płytę, którą właśnie wydała. Słysząc różnorodność inspiracji, a także biorąc pod uwagę lata, z których pochodzą, tworzyła je dłużej niż się zdaje. Jakby zawsze była starsza od wieku wpisanego w metryce urodzenia, jednocześnie wciąz dojrzewając, o czym przekonuje ciągłym szukaniem formy dla swojej piosenki.
Dominiko, trzeba wreszcie ją nazwać, raz na zawsze, może od teraz...
Namieszali w jej piosenkach, oj namieszali. Dominik Rosłon, twórca bądź współtwórca większości kompozycji oraz Bernard Maseli, który odcisnął swoje piętno. Dorzucili swoje tekściarze. Wojciech Byrski, a także jednorazowo Bogdan Olewicz. Tak czy inaczej sama najwięcej narozrabiała:) I nie wystarcza stwierdzenie, że jak to kobieta...


Przecież sama śpiewa, że ogień i woda nie mogą być razem, choć chwilę potem dodaje, że nie istnieją bez siebie. Nie czepiam się wcale, nie wyciągam z kontekstu pojedynczego zdania, zmieniając jego znaczenie. Raczej znajduję fragment, który najbardziej ją określa.
Nie komentuję tym zdaniem zdolności łączenia jazzu z elementami soulu czy popu, bo one współbrzmią ze sobą od dawna w wielu piosenkach.
Tu wraca myśl o inspiracjach zaczerpniętych z lat 70-tych i 80-tych, z których pochodzą wspaniałe wzorce dla utworów znajdujących się na jej płycie. Mówię o przykładach kompozycji mających ten "groove", ten niesamowity klimat, którego brakowało przez lata.W końcu pozwolę sobie zauważyć autorskie podejście Dominiki do swojej twórczości, do przeżyć zawartych w piosenkach. Bez względu z jakiego gatunku się wywodzą, za każdym razem stają się piosenką autorską. Ale czy trzeba od razu określać, że z jazzu się wywodzą, albo..
Dominiko, nie trzeba!

Trzeba jedynie pamiętać, że mgła daje niesamowite możliwości, z których można czerpać, lecz potem, gdy opadnie, trzeba już faktycznie wiedzieć, którędy podążyć...i czym jest dla twórcy po prostu piosenka...

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu