O autorze
Z fotografią jest jak z seksem, niby wszystko wiadomo, ale cały czas pojawiają się ludzie , których trzeba edukować od początku. Na blogu przeczytasz najważniejsze, praktyczne i sprawdzone informacje oraz porady z fotografii. A wiem co mówię, bo z aparatem biegam już 20 lat i opublikowałem w prasie ponad 30 tys. zdjęć.
Ukończyłem dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i zrobiłem prawie doktorat z fotografii. Doświadczenie zdobywałem w Gazecie Wyborczej, tygodniku Panorama, Dzienniku Śląskim, czy Expressie Wieczornym. 12 lat spędziłem na etacie w Super Expressie. Byłem fotografem, kierownikem Działu Foto i szefowałem też Agencji Fotograficznej. Wiem co to zarządzanie 50 osobowym zespołem. Obecnie pracuję na własny rachunek.
Doskonale znam polski rynek fotograficzny. Specjalizowałem się w fotografii sportowej i politycznej. Zaczynałem od fotografowania ligii piłkarskiej, hokejowej, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki. Byłem na największych światowych imprezach sportowych jak letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach 2004 roku, zimowa Olimpiada w Turynie w 2006 r., Mistrzostwa Świata w piłce nożnej „Germany 2006″, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Austria-Szwajcaria 2008 r., Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Helsinkach 2005 r., Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn Moskwa 2007 r., czy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Polska-Ukraina 2012.
Nagrody:
I miejsce w konkursie GRAND PRESS PHOTO 2014 w kategorii Ludzie za fotoreportaż z pogrzebu komandosa
I miejsce w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2001 r. w kategorii Zdjęcia Sportowe Pojedyncze
I miejsce za fotoreportaż w konkursie „NEWSREPORTAŻ” 2002 r. tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii Wydarzenia
III miejsce za fotoreportaż w konkursie „NEWSREPORTAŻ” 2002 r. tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii Wydarzenia
finalista 5 najlepszych zdjęć w Europie ze skoków narciarskich sezonu 2002/2003 r.
III miejsce w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej Banku Zachodniego WBK 2005 r. w kategorii Zdjęcia Sportowe Pojedyncze
finalista konkursu Grand Press Photo w 2007 i 2008 roku

Tyle zarabia fotograf w Warszawie?

fot. Shutterstock
Początkujący fotoreporter zarabia w stolicy rocznie 100 tys., a doświadczony milion złotych. Dowiedziałem się o tym dwa tygodnie temu na targach fotograficznych Press Photo Expo, które odbyły się na warszawskim Torwarze.


Targi Press Photo Expo skierowane są głównie do branży prasowej, w szczególności do dziennikarzy, fotoreporterów. A o tym, że branża ta w gwałtowny sposób uległa pauperyzacji nie trzeba chyba nikomu przypominać. Chyba, bo podczas targów jedna z firm zaprezentowała fotografom opcje ubezpieczenia ich sprzętu. Roczna stawka za ubezpieczenie aparatów zawodowego fotografa to kwota od około 2 do 3,6 tys. zł.

Znam fotoreporterów pracujących dla warszawskich gazet, którzy miesięcznie tyle nie zarabiają. Skąd ta stawka? Otóż firma ubezpieczeniowa w swoich szacunkach przyjęła, że początkujący fotoreporter zarabia rocznie 100 tys. zł, a doświadczony fotograf prasowy wyciąga milion.

No cóż, dawno takiej bzdury nie słyszałem. O początkujących w tej branży nie będę się rozpisywał, bo generalnie proponuje się im stawki śmieciowe, jak początkującym pracownikom innych dziedzin polskiej gospodarki. Prawda jest taka, że większość moich bardzo doświadczonych kolegów po fachu marzy dzisiaj, aby zarabiać w prasie owe 100 tys. zł rocznie. Z powodu niskich zarobków, większość z nich odeszła z zawodu i obecnie parzy kawę w kawiarniach, sprzedaje wina lub usiłuje zaistnieć w branży gastronomicznej.


Fotografów dostających za swoją pracę milion złotych wśród fotoreporterów nie ma. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Wasze wyliczenia to czysta fantastyka, drodzy państwo z firmy ubezpieczeniowej.

Może branża fotografów zajmujących się stylizowanymi sesjami i zdjęciami reklamowymi jest w stanie osiągać takie zarobki. Może, bo choć w tej dziedzinie fotografii nie mam bardzo dobrej orientacji, to szczerze w to wątpię. Jeśli na polskim rynku fotograficznym występują milionowi krezusi, to na palcach jednej ręki można ich policzyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Związek z młodszą kobietą tylko wydaje się fajny. Po dobrym początku zaczyna się dramat
0 0"Lepiej śpiewa niż większość tych gwiazdeczek". Internauci zachwyceni... rozśpiewanym Lewandowskim
0 0Wiemy, jak wygląda żona córki Pauliny Młynarskiej! Na Instagramie pojawiły się jej zdjęcia

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Trójkąt małżeński. Czyli zanim weźmiesz ślub, sprawdź, jak kobieta reaguje na twojego przyjaciela
0 0"Co z ciebie za facet?" Historie mężczyzn, którzy nie zasłużyli na tytuł bohatera domu
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
WYWIAD 0 0"Jeszcze trochę i nazwą nas kułakami". Ten przedsiębiorca jako jedyny pokonał PiS na wschodzie
0 0Enrique Iglesias pokazał, jak bawi się z dziećmi. Fani pokochali uroczy film
0 0Jak w 30 sekund zranić tysiące dzieci? Odpowiedź to spot finansowany przez resort sprawiedliwości
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać