O autorze
Od 26 lat pisze o samochodach, nie tylko w Polsce, ale także w kilkunastu innych krajach - w tym we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Grecji, USA i RPA. Redaktor naczelny miesięcznika Motor Hobby, redaktor naczelny tygodnika Motor, twórca miesięcznika Moto Magazyn, pierwszy redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika TopGear, redaktor naczelny kwartalnika Ramp. Jedyny Polak, który publikował w oficjalnym miesięczniku właścicieli samochodów Bugatti "Ettore". Jedyny wschodnioeuropejski dziennikarz, który na legendarnym Festiwalu Prędkości w Goodwood występował przez 5 lat jako kierowca fabryczny. Pierwszy Polak, który startował w wyścigu Le Mans Classic. Jeździ samochodami, którymi nie jeździ nikt.

REDNECK

Jeep Grand Cherokee SRT
Jeep Grand Cherokee SRT PRF
Redneck to pogardliwe miano mieszkańca południowych stanów USA, który z definicji jest tępy, prymitywny, czyta z trudem, inicjację seksualną przeżył z krewnym, jeździ pickupem i słucha muzyki country. Zapewne także nocami działa w Ku Klux Klanie, głosuje na Republikanów i je mięso. Jednym słowem: wróg. Wróg cywilizacji.Rzeczywistość jest naprawdę dość daleka od stereotypu powielanego w filmach, gdzie szlachetny mieszkaniec Północy walczy w jakimś miasteczku z bandą ogarniętych żądzą krwi rednecków. Osobiście w sytuacji ekstremalnego zagrożenia wolałbym mieć wsparcie w postaci gromady uzbrojonych po zęby rednecków, a nie czeredy chuderlawych kawiarnianych dyskutantów z kubkami sojowego latte w dłoniach. Idąc tym tropem, w ciężkich warunkach drogowych wolę amerykański, wolnossący silnik V-8 od najbardziej wyrafinowanego turbomotoru. W sytuacji, gdy chcę progresywnie, płynnie, niczym piórkiem leżącym na pedale gazu, sterować silnikiem, żadna jednostka tubodoładowana nie daje mi komfortu psychicznego i poczucia rzeczywistego panowania nad sytuacją. Nie da się cyzelować gazem poślizgu przy silniku, który zachowuje się jak chipowany turbodiesel w białym kombi akwizytora chrupek.

468 koni z 6,4 litra wolnossącego silnika Hemi? Jest. 624 Nm momentu obrotowego? Jest. Stały napęd czterech kół? Jest. Launch Control niczym w Porsche? Jest. Setka w 5 sekund? Jest. Maksymalna ponad 250? Też jest. To Jeep Grand Cherokee SRT, tak amerykański jak apple pie i Biały Dom, a jednak przyjazny. Tak przyjazny, że bez stresu odbyłem nim kilkusetkilometrową podróż po śniegu, lodzie i w śnieżycach, a dzięki charakterystyce silnika i napędowi na cztery koła o zmiennych trybach pracy (można mieć wpływ na rozdział momentu obrotowego między osie) w żadnym momencie SRT nie zaskoczył mnie w sposób nieprzyjemny. Przeciwnie. Nie tylko rewelacyjnie brzmi i zachowuje się zawsze przewidywalnie, także przy wyłączonym ESP, ale przy tempie jazdy zgodnym z przepisami umożliwia uzyskanie realnego zużycia paliwa w zakresie między 10 i 14 litrami benzyny na sto kilometrów.

Dla mnie Jeep SRT to jedyne skuteczne i udane połączenie amerykańskiego muscle cara z czteronapędowym wozem na każdą pogodę. Nie tylko dla rednecków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy