O autorze
Piotr Kalbarczyk, socjolog, psychoterapeuta. Koordynator projektów międzynarodowych Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Nieseksualni

Seksualność osób żyjących z niepełnosprawnościami to tabu tematów tabu. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób Żyjących z Niepełnosprawnościami chciałbym zająć Państwa tym unikanym tematem.


Życie z niepełnosprawnościami w świecie gdzie liczy się pewność siebie, kondycja fizyczna, wygląd i pieniądze to nie lada wyzwanie. Gdy popatrzy się na takie zjawiska pop-kulturowe jak „Warsaw Shore” trudno nie odnieść takiego wrażenia. Seksualność jest zarezerwowana dla zdrowych, dorodnych reprezentantów obojga płci. Oni mogą o niej mówić, ba – nawet realizować praktycznie swoje ekshibicjonistyczne potrzeby. Oczywiście przeszkadza to jakiejś grupce „zdziwionych”, ale to co najbardziej istotne – na większości osób nie robi to najmniejszego wrażenia. Gdyby ten sam program realizowano umieszczając osoby w jakiś sposób niepełnosprawne – to dopiero byłby huk!

Niepełnosprawność w naszym społeczeństwie jest traktowana podobnie jak bycie kobietą. Osoby w jakiś sposób nią dotknięte traktowane są w najlepszym przypadku z życzliwym pobłażaniem. Im większa niepełnosprawność – tym bardziej są „zdrabniane”. Traktowane jak dzieci. Nawet osoby pracujące dla lub z nimi mówią o nich z lubością „nasze dziewczynki, nasi chłopcy”, nawet gdy dotyczy to osób 40-to letnich.

Takie traktowanie służy nie tylko temu, żeby sobie jakość poradzić z tym, że osoby takie czasem wymagają pomocy. Takie traktowanie służy ustalaniu rangi. Im bardziej „pomniejszymy” podopiecznego, tym mniej praw mu przyznajemy. Seksualność to ostatni atrybut, który przyznajemy osobom żyjącym z niepełnosprawnościami.


Pamiętam jak wielkie zainteresowanie budziło dostosowanie fotela ginekologicznego w Lekarskiej Poradni Specjalistycznej Towarzystwa Rozwoju Rodziny we Wrocławiu do potrzeb osób na wózkach. Pamiętam całe wycieczki różnych oficjeli, którzy oglądali to „cudo”. Nadal nie jest to standardowe wyposażenie poradni ginekologicznych. A jak kobieta z wózka ma się przesiąść na fotel, żeby przecież nie jej, a lekarzowi było wygodniej? Kolejna sprawa to oczywiście edukacja seksualna. Nawet jeśli jakaś jest, to zawsze dotyczy osób sprawnych.

Prawo do edukacji dotyczy przecież wszystkich! Gdy spotyka się w parku masturbującą się osobę z niepełnosprawnością umysłową większość ludzi pomyśli: „Co za zboczeniec!”. Brak tu refleksji, że chyba osoba ta nie miała możliwości dowiedzieć się, że nie powinno się tego robić w miejscach publicznych. Oczywiście, mogę się tu spodziewać ataku, że marzy mi się „rozbudzanie seksualne” upośledzonych umysłowo! Że uczenie osób, które mają problemy poznawcze o sposobach bezpiecznego praktykowania własnej seksualności jest czymś niemoralnym. Nie moi Państwo – to pozostawianie spraw seksualności tych osób poza nawiasem przyzwolenia społecznego jest niemoralne. Odbiera bowiem prawo do realizacji części człowieczeństwa.

Święto osób żyjących z niepełnosprawnościami nałożyło się w tym roku na ogłoszone przez ONZ 16 dni działań przeciwko przemocy wobec kobiet. Myślę, że powinniśmy rozszerzyć w tym przypadku zakres tej akcji i włączyć w nie osoby, które często nazywamy „niepełnosprawnymi”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ORĘDZIE GRODZKIEGO

PILNE 0 0"Nikomu nie wolno dzielić ludzi!". Podczas orędzia marszałka Grodzkiego w TVP padły mocne słowa
WYWIAD 0 0"Obawiam się manipulacji TVP". Marszałek Grodzki o kulisach przygotowań do orędzia
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
0 0Orędzie Grodzkiego może zadziwić widzów TVP. I okazuje się, że Kurski nie ma tu nic do gadania
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO