O autorze
Zawodowo związany jestem z innowacyjnymi firmami, działającymi głównie w obszarze digital, mobile i fintech, od ponad dekady. Prywatnie uwielbiam podróże oraz aktywności sportowe. Jestem smakoszem orientalnej oraz śródziemnomorskiej kuchni, a także dobrych win.

Czy technologia E Ink podbije branżę mobile?

Wyrazistość ekranu nie budzi zastrzeżeń w każdych warunkach oświetlenia. Nie męczy wzroku. Bateria przy normalnym użytkowaniu działa nawet do kilku tygodni na jednym ładowaniu. Czy smartfon z ekranem opartym na technologii E Ink ma szansę mocno namieszać na rynku mobile, czy stanie się jedynie atrakcyjnym produktem dla bibliofili i podróżników?


Europejski dystrybutor czytników Boox i urządzeń multimedialnych, Arta Tech, ogłosił rozpoczęcie produkcji nowego modelu telefonu – smartfona z ekranem opartym na technologii E Ink znanej z czytników książek elektronicznych. W założeniu telefon miałby stać się produktem skierowanym głównie do miłośników literatury i podróżników. Czytając jednak o jego możliwościach, można zadać sobie pytanie: czy smartfon oparty na innowacyjnej technologii, nie stanie się hitem w świecie mobile?

Zamiast nawyków, zmień swój wyświetlacz?

Już 60 proc. Polaków ma smartfona, w którego ekran spoglądają średnio 240 razy dziennie. Pod kątem ilości spędzonego czasu na wpatrywanie się w wyświetlacz, statystycznie na tę czynność poświęcamy 3 godziny dziennie. To dużo, zwłaszcza gdy dodamy do tego jeszcze czas spędzany na patrzenie w ekran komputera, tabletu czy telewizora. Lekarze już od dawna biją na alarm, że zbyt długie oddziaływanie szkodliwego światła o kolorze fioletowo-niebieskim, dominującym w przypadku urządzeń elektronicznych, może skutkować poważnym uszkodzeniem wzroku. Chodzi m.in. o doprowadzenie do zwyrodnienia plamki żółtej w oku, co stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty. Do tego dochodzą oczywiście inne problemy np. problemy z zasypianiem czy chronicznym bólem głowy. W takiej sytuacji lekarze zalecają redukcję czasu spędzanego na urządzeniach ze szkodliwym promieniowaniem, co w praktyce nie zawsze jest łatwe. Jednym z możliwych rozwiązań mógłby być właśnie smartfon oparty na technologii E Ink. Proponowany przez producentów model telefonu z ekranem o wielkości 4,3 cala i rozdzielczości HD, dobrze imitujący drukowaną czcionkę, ma nie męczyć wzroku w takim stopniu jak wyświetlacze LCD, a do tego zapewnić wysoką ostrość i jakość obrazu niezależnie od kąta patrzenia – ekran nie straci wyrazistości nawet w pełnym słońcu! Z tego też względu telefon okaże się użyteczny szczególnie w przypadku czytania książek elektronicznych, przeglądania prasy w internecie czy śledzenia kanałów RSS.

Koniec ze słabą baterią w telefonie?

W jednym punkcie stara „cegiełka” typu Nokia 3310 zawsze zwyciężała każdego smartfona bez względu na producenta i olbrzymi zasób innowacyjnych funkcji – mocą baterii. Współczesne modele telefonów, pomimo szeregu fantastycznych funkcji i oferowanych możliwości, szybko się rozładują – zwykle bateria pozwala na kilka do kilkunastu godzin użytkowania na jednym ładowaniu. Twórcy technologii E Ink chcą jednak to zmienić – szykowany przez nich model miałby zapewniać ponad dwa tygodnie ciągłej pracy przy normalnym, dziennym użytkowaniu. Podłączanie smartfona do ładowarki najwyżej dwa razy w miesiącu? To byłby hit w branży mobile! Oczywiście, zawsze gdzieś czai się jakieś małe „ale” – w tym przypadku chodziłoby m.in. o to, że ze względu na ograniczenia zastosowanej technologii papieru elektronicznego smartfon nie obsługiwałby multimediów typy gry 3D. Mimo wszystko, dla sporej rzeszy użytkowników telefonów komórkowych, a zwłaszcza dedykowanej grupy moli książkowych i podróżników lubiących zawsze mieć pod ręką coś do czytania, smartfon powinien spełnić pokładane w nim nadzieje.


Czy tak będzie również w przypadku smartfona z ekranem opartym na technologii E Ink? To dopiero się okaże, gdy produkt pod koniec roku będzie dostępny na polskim rynku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Klaskali, ale się nie cieszyli. Tak obóz PiS reagował na słowa Morawieckiego
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
0 0Zapytali o koszty wizyt zagranicznych Szczerskiego. Kwota wbija w fotel
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA