O autorze
Czy wiesz, że kłamiemy 80.000 razy w ciągu naszego życia, co daje około 5 kłamstw w ciągu każdego dnia? Tak, to my ludzie i cała nasza psychika, tak mistycznie skomplikowana, pelna wzorców, meandrów oraz nie wytłumaczalnych zachowań. Fakt ten był tak zachwycający, że stał się moją kochanką na kilka lat, aż do dziś dzień i nie mam zamiaru się z nią rozstawać. Wertując opasłe tomiska badań, mailując z drugiego końca świata w poszukiwaniu specjalistów od ludzkich zachowań stałem się jednym z nich. Pociąga mnie profilowanie, mirkroekspresja, socjotechniki oraz mowa ciała i w tym miejscu będę je dla Ciebie demaskował. Owocnej lektury.

Po za tym prowadzę bloga o tematyce wykrywania kłamstwa, mowy ciała, socjotechnik oraz budowania wizerunku. Kto wie może okaże się, że znajdziesz tam coś dla siebie.

Wizerunek osobisty – jak sprawiać wrażenie bardziej wartościowego pracownika

Na naszej drodze zdarza nam się spotykać ludzi mniej utalentowanych, którzy pełnią bardzo wysokie funkcje w firmach. Jak to się dzieje, że osoby nie posiadające kwalifikacji, nie potrafiące doprowadzić do końca projektu, stają się tak ważne dla danego przedsiębiorstwa? (nie wliczając w to koneksji) Patrząc z innej perspektywy, zdarzało mi się spotykać genialnych programistów, których zdanie było pomijane na rzecz innych osób, mniej znaczących w danym projekcie. Co ma na to wpływ?


Osoby, które mają dużą władzę w przedsiębiorstwach to osoby, które potrafią zdobyć zaufanie, są pewne siebie, potrafią zjednać sobie ludzi, bywają zawsze na miejscu, emanują entuzjazmem oraz pozytywną energią. Przechodząc do meritum – co trzeba zrobić, by być postrzeganym w ten sposób? Na pomoc przychodzi nam mała lekcja z zakresu wizerunku. Istnieje kilka wspólnych mianowników, pozwalających nam na uzyskanie wizerunku osoby bardzo wartościowej dla zespołu.

Bądź szczerze zainteresowany – Zadbaj o swoją pozycję, najkorzystniej będziesz prezentował się w pozycji wyprostowanej, staraj się łapać kontakt z osobami, które w danym momencie się wypowiadają. Unikaj ziewania, przecierania oczu, rysowania wzorków w notatniku oraz podpierania głowy.

Bądź widoczny – Usiądź w pierwszym rzędzie, najlepiej blisko osoby prowadzącej spotkanie. Zadawaj pytania, bądź aktywnym słuchaczem. Ludzie uwielbiają być słuchani oraz wypytywani, oto w czym są naprawdę dobrzy. Jeżeli chcesz wygłaszać opinie musisz mieć mocną wiedzę na dany temat.


Pewność siebie to podstawia – Gdy jesteś na spotkaniu, o którym zapomniałeś lub nie masz o nim zielonego pojęcia, zachowaj spokój oraz pewność siebie. Postaraj się poruszać powoli, wykonuj oszczędne ale stanowcze gesty. Sprawiaj wrażanie jakbyś dokładnie wiedział gdzie jesteś i co robisz.

Nie pozwól nikomu patrzeć na ciebie z góry – dosłownie – Załóżmy, że podchodzi do Ciebie osoba, która opowiada Ci o jakimś projekcie, zaproponuj takiej osobie usiąść zamiast stać nad Tobą. Osoba, która jest wyższa w konwersacji, zdaje się dominować oraz mieć lepszą pozycję.

Zadbaj o ubiór – Pamiętaj aby w pracy oraz podczas spotkań nie wyglądać jak na plaży. Podstawa to dopasowanie ubioru do charakteru danej firmy.

Pamiętaj, nie chodzi tu o jedno spotkanie, tylko o zestaw zachowań, który warto wprowadzić do swojej pracy, by podnieść swoją wartość w oczach pracowników oraz przełożonych. Owocnej pracy!

Zapraszam po więcej artykułów na: neurolution.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Johna Malkovicha
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta