O autorze
Jestem absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim, ekspertem ds. międzynarodowych i stałym współpracownikiem tygodnika "Polska Zbrojna". Interesuje mnie praktycznie wszystko co dzieje się poza granicami naszego kraju. Specjalizuję się w problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego, geopolityce i sprawach globalnych. Od grudnia 2006 roku prowadzę blog Dyplomacja, jestem także założycielem portalu PolitykaGlobalna.pl

Opisywane wydarzenia analizuję z punktu widzenia realistycznej teorii stosunków międzynarodowych, a za wzór stawiam sobie postaci takie jak Kenneth Waltz, John Mearsheimer czy Stephen Walt. Patrzę na świat i relacje międzypaństwowe pragmatycznie i daleki jestem od idealizowania. Na blogu będę zmieniał kraje i kontynenty niczym rękawiczki, zawsze pisząc o wydarzeniach ważnych, chociaż niekoniecznie znajdujących się aktualnie na czołówkach największych mediów.

Somalijski podatek od handlu

Roczne koszty piractwa u wybrzeży Somalii wynoszą blisko 7 miliardów dolarów, z czego 80% ponoszą przedsiębiorcy, w tym armatorzy. Wyższe koszty wynikają m.in. z konieczności zwiększenia prędkości z jaką statki handlowe przepływają przez zagrożone atakiem wody, wynajmowania firm ochroniarskich, uzbrajania statków w podstawowe środki antypirackie jak druty kolczaste czy tworzenie tzw. cytadel, czyli ufortyfikowanych stanowisk, w których załoga może bezpiecznie przeczekać atak do przybycia odsieczy. W ostatecznym rozrachunku większość kosztów ponoszą konsumenci towarów, które nieprzerwanym strumieniem płyną na Zachód z azjatyckiej fabryki świata.


Piractwo kwitnie nie tylko u wybrzeży Somalii. Problemy tego typu występują także na wodach wokół Nigerii czy Gwinei, w Cieśninie Malakka oraz wzdłuż peruwiańskiego i kolumbijskiego wybrzeża. Jednak największe koszty wywołuje aktywność piratów somalijskich. W ubiegłym roku dokonali oni ponad 150 ataków, z czego 25 było udanych, tzn. zakończonych przejęciem kontroli nad statkiem i porwaniem załogi.


Somalijscy piraci atakują na nie tylko w bezpośrednim pobliżu swojego wybrzeża, lecz również setki kilometrów w głąb Oceanu Indyjskiego. Opanowali wrota do Kanału Sueskiego, czyli Zatokę Adeńską, kontrolując wody pomiędzy Somalią a Jemenem. Jak to się mogło udać? Połączenie słabych i biednych państw (Somalia - brak rządu od 1991 roku, Jemen - państwo na skraju wojny domowej) oraz kreatywności miejscowej ludności oraz ogromne pieniądze z okupów sprawiło, że piractwo kwitnie.


Unia Europejska, NATO i kilkanaście państw spoza tych organizacji, w tym Chiny, Indie, Singapur czy Republika Korei wysłały w pobliże Somalii swoje okręty wojenne, aby przywrócić bezpieczeństwo kluczowemu dla światowej gospodarki szlakowi handlowemu z Azji do Europy. Wszystko to jednak za mało, ponieważ obszar do patrolowania jest potężny, okrętów nie jest zbyt wiele, a piraci szybko się uczą. Dysponują coraz lepszym sprzętem, w tym okrętami matkami, z których spuszczają szybkie łodzie motorowe celem przypuszczenia szturmu na wybrany okręt. Posługują się często najnowocześniejszą techniką, korzystają z łączności satelitarnej i radarów. Obok prymitywnych grup, które posiadają tylko motorówki, kałasznikowy i granatniki przeciwpancerne istnieją zaawansowane grupy, atakujące konkretne cele, a nie byle jakie statki handlowe czy prywatne jachty.


Rozwiązanie problemu piractwa nie leży na morzu. Rozwiązania należy szukać na somalijskim lądzie. Trzeba rozgromić piratów w Somalii, niszcząc ich bazy i eliminując fizycznie. Oznacza to przeprowadzanie nalotów, ataki samolotów bezzałogowych oraz operacje sił specjalnych. Niestety, to wszystko może okazać się tylko krótkotrwałym rozwiązaniem. Nie wątpię, że w miejsce zniszczonych grup pirackich pojawią się nowe, a ataki nie ustaną. Bieda, brak perspektyw i szansa na szybki zarobek skuszą następnych kandydatów na piratów.

Potrzebne jest zatem rozwiązanie polityczne, które pozwoli na społeczno-gospodarczą odbudowę Somalii. Na to się jednak nie zanosi. Kraj nadal jest pogrążony w wojnie domowej i rozrywany przez rozmaitych watażków, klany i islamistów. Stabilizacyjne siły Unii Afrykańskiej liczą już kilkanaście tysięcy żołnierzy, a znaczna część kraju znajduje się poza kontrolą federalnego rządu. Nawet stolica, Mogadiszu, nie jest w pełni kontrolowana przez władze i afrykańskie wojsko. I choć połączone siły rządowe i Unii Afrykańskiej zadają kolejne ciosy islamistom, odbierając im miejscowości i niszcząc ich bazy, nie widać perspektywy szybkiego zakończenia konfliktu.

Somalia pozostaje oazą bezprawia i rajem dla wszelkiej maści ludzi spod ciemnej gwiazdy. Istnienie takiego miejsca coraz więcej kosztuje pozostałe państwa. Zachodni konsumenci płacą drożej za importowane towary, a sąsiedzi Somalii cierpią z powodu niestabilności w tym państwie. Dlatego też Kenia zdecydowała się w listopadzie ub.r. wysłac wojsko do Somalii i zrobić porządek z tamtejszymi islamistami z al-Shabab. Kenia dobrze rozumie, że nie wykorzysta potencjału rozwojowego (turystyka, handel, inwestycje zagraniczne), jeśli z północy nieustannie będą jej zagrażać fale uchodźców i uzbrojone po zęby grupy islamistów bądź somalijskich watażków.

Ściskając w ręku podkoszulek wyprodukowany w Chinach czy Bangladeszu bądź oglądając telewizor z Republiki Korei powinniśmy pamiętać o tym, że w jego cenie uwzględniono somalijski podatek od handlu. Wszystko wskazuje na to, że podatek ten będzie rósł.

Piotr Wołejko

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu