O autorze
Działamy od 2002 roku przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie. Jesteśmy grupą młodych wolontariuszek i wolontariuszy, którym zależy na upowszechnianiu rzetelnej, zgodnej z międzynarodowymi standardami edukacji seksualnej w polskich szkołach. Odpowiednio przeszkoleni edukatorzy i edukatorki prowadzą zajęcia w klasach 7-8 s.p. i liceach oraz udzielają porad przez telefon zaufania, forum internetowe i media społecznościowe. Grupa organizuje także cykliczne akcje uliczne, np. walentynkową „Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV” oraz sporządza raporty i rekomendacje, które kieruje m.in. do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Więcej informacji na stronie www.ponton.org.pl.

PONTON na Open'er Festival 2016!

Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON po raz kolejny zagościła w Strefie NGO na Open’er Festival w Gdyni (29.06-2.07.2016). W tym roku skupiliśmy się przede wszystkim na edukacji zdrowotnej oraz profilaktyce HIV, HCV i HBV. Promowaliśmy odpowiedzialne podejście m.in. do seksu, zdrowia, relacji. Dzięki środkom z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci przygotowaliśmy wiele atrakcji dla osób odwiedzających nasze stoisko!


Obecność w strefie NGO pozwoliła nam nawiązać rozmowy z wieloma młodymi osobami. Jesteśmy Grupą, której zależy na bezpośrednim kontakcie z młodzieżą, przekazywaniu wiedzy, ale także na uczeniu się od niej. Festiwalowicze i festiwalowiczki bardzo chętnie brali_ły udział w naszym quizie, w którym losowali pytania z zakresu edukacji seksualnej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki infekcji przenoszonych drogą płciową. Często pytali, czy mogą wylosować kolejne pytanie, bo chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej. Duże zainteresowanie wzbudzały pluszowe mikroby, przy pomocy których uświadamialiśmy, jak wiele infekcji stanowi zagrożenie podczas aktywności seksualnej, omawialiśmy ich objawy i zasady bezpieczniejszego seksu. Nazwy infekcji były raczej znane, ale nie postrzegano ich jako realnego zagrożenia. Pytano o miejsce, gdzie można wykonać test w kierunku HIV i innych infekcji.

Rozmawiając o profilaktyce, nie sposób nie wspomnieć o prawidłowym zakładaniu prezerwatywy. Okazało się, że wiele młodych osób popełnia wiele błędów wykonując tę pozornie prostą czynność.

Mieliśmy również przyjemność rozmawiać z rodzicami, którzy szukali u nas odpowiedzi na pytanie “Jak rozmawiać z dzieckiem o tych sprawach?”. Zwracali uwagę na brak edukacji seksualnej w szkołach i niedostatek publikacji/materiałów wspierających rodziców i opiekunów w wychowaniu seksualnym ich dzieci. Niezwykle nas ucieszyło, że nie tylko mamy, ale również i ojcowie, dzielili się z nami swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i byli otwarci na nasze wskazówki.

Informowaliśmy również o naszej działalności pozaedukacyjnej. Entuzjazm wzbudziła informacja o prowadzonym przez nas internetowym forum zaufania i Telefonie Zaufania, gdzie anonimowo można zadać nam pytania i uzyskać poradę. Zainteresowanie wzbudził również nasz raport na temat realizacji zajęć Wychowanie do życia w rodzinie.


Działalność w strefie NGO podczas Open’er Festival jest także okazją do poznania wielu innych organizacji pozarządowych i osób zaangażowanych społecznie. Jest to niezwykle pozytywne doświadczenie, które umożliwia nie tylko wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, ale i nawiązanie nowych znajomości!
Dziękujemy organizatorom za kolejną możliwość udziału w festiwalu i edukowania!

W dniach 14-16 lipca zapraszamy na Woodstock Festival, gdzie również będzie można nas spotkać!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa
0 0Coraz więcej pracujących kobiet – "to wspaniałe, ale w pewnych obszarach mamy wiele do zrobienia"
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam