O autorze
Lubię pisać, bo wiele się dzięki temu uczę. Poruszam się w tematach rozwoju osobistego, nauki, umysłu czy społeczeństwa.

Jak być nieprzewidywalnym i czerpać z tego korzyści?

unsplash.com
Twoje plany robią najlepsze wrażenie, kiedy zaskakują innych. Nieprzewidywalność przyciąga uwagę na pozytywne rzeczy, które są najmniej spodziewane przez ludzi. Nieprzewidywalność może przykładowo oznaczać pozwolenie innym, by usłyszeli cię po raz pierwszy pięknie śpiewającego albo jakby przez przypadek błyskawicznie układającego kostkę Rubika. Możliwości jest wiele i możesz czerpać korzyści z tej pozytywnej uwagi jaką poświęcą ci inni, mile zaskakując ich w codziennych interakcjach.


W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystywać nieprzewidywalność w różnych sytuacjach na swoją korzyść.

Ludzie, z którymi rozmawiasz, spodziewają się słów, jakie wypowiadasz. Nieustannie staramy się przewidywać, jakie będą reakcje osób, z którymi się kontaktujemy i tworzymy plany działania związane z tymi przewidywaniami. Formułujemy różne pytania, wiadomości i wysyłamy inne werbalne i niewerbalne sygnały do rozmówców, aby za chwilę nasz umysł zaczął zastanawiać się, jakiej odpowiedzi możemy się spodziewać. Jeśli jednak ktoś postępuje w sposób, którego kompletnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ma przewagę nad tobą lub innymi do czasu, aż nie znajdzie się wskazówka, jak zrozumieć czyjąś motywację.


Mają przewagę, ponieważ nie można właściwie przygotować się na ich zachowanie, dopóki nie zbadamy stojących za nim motywów. Dlaczego zareagowali tak, jak zareagowali? Jaka jest odpowiednia reakcja na ich zachowanie? Dopiero, gdy odpowie się na te pytania, wówczas będzie można jakoś zareagować.


Twoja nieprzewidywalność powinna skutkować pozytywnie zaskakiwać obserwujących cię rozmówców. Łatwo jest zachowywać się nieprzewidywalnie do tego stopnia, że zaczynasz kompromitować się w oczach innych. Znacznie trudniej być nieprzewidywalnym i jednocześnie szanowanym. Moim celem jest zachęcenie cię do bycia czasami nieprzewidywalnym człowiekiem nie robiąc jednak przy tym rzeczy łatwych i spodziewanych. W trakcie rozmów i działań trzymaj się od tych dwóch rzeczy z daleka.


Czym są rzeczy łatwe?


Ludzie doskonale rozpoznają to, co jest łatwe. Jeśli masz do wyboru jedną z dwóch ścieżek różniących się stopniem trudności, osoby cię obserwujące będą naturalnie oczekiwać, że wybierzesz łatwiejszą opcję. Jeśli jednak zdecydujesz się na wybór trudniejszej drogi, ludzie poczują się zaskoczeni i zyskasz w ich oczach wiele szacunku. Zatem szacunek zdobywasz wtedy, gdy podejmujesz się rzeczy, które ogólnie odbierane są jako wymagające. Ktoś, kto uzna twoją tendencję do podejmowania się trudnych zadań będzie cię szanował. Może nawet będą szukać u ciebie rady i postępować za twoimi wskazówkami w interesujących ich sprawach.

Podążanie trudniejszą ścieżką może być także spełniane w czasie zwykłych, codziennych interakcji z innymi. Przykładowo przeproszenie za popełniony błąd jest dużo trudniejsze niż szukanie wymówek dla swojego głupiego zachowania. Powiedzenie: "będę za tobą tęsknił" do bliskiej osoby lecącej do innego kraju jest trudniejsze, niż zwykłe pożegnanie. Wyznanie "kocham cię" najpierw, stanowi wiele większe wyzwanie, niż niepewne milczenie.

Mając powyższe na uwadze, praktykuj mówienie rzeczy sprawiających ci trudność oraz formułuj opinie bywające często trudno akceptowalne lub nawet niepoprawne politycznie. Pamiętaj, by umiejętnie tym balansować, aby nie zostać wykluczonym ze swojego otoczenia, jeśli nie jest to twoim zamiarem. Jeśli zaczniesz działać i mówić w nieprzewidywalny i pozytywny sposób, w stylu którego większość by się przyjąć nie odważyła, zapadniesz ludziom w pamięć.

Gdy przy jakichś najbliższych okazjach staniesz przed podjęciem następnego kroku, spróbuj raz na pewien czas zdecydować się na trudniejszą ścieżkę. Bycie nieprzewidywalnym wejdzie ci w nawyk. Gdy będziesz brał na siebie odpowiedzialność wiążącą się z podążaniem trudnymi ścieżkami, ludzie będą tobą mile zaskoczeni.

Co jest pożądane?


Pożądanie jest czymś, co sprawia ludziom problemy. Będąc w restauracji, kupienie tylko kawy może stanowić wyzwanie, gdy z za lady widać smakowicie wyglądający kawałek serniczka. Zamówienie pysznego soku często wydaje się zbyt trudne do odrzucenia niż poproszenie jedynie o szklankę wody.

Osoby regularnie padające ofiarą pożądania sami pakują się w różne tarapaty i nie są szanowani przez innych. Człowiek padający ofiarą pokus współczesnego świata posiada, parafrazując znane powiedzenie, niezdrowego ducha w niezdrowym ciele. Staraj się więc ignorować pragnienia podejmowania przewidywalnych decyzji. Mów "nie" temu, czemu większość powiedziałaby "tak". Nie pozwalaj sobie na niezdrową, śmieciową żywność i nie pozwalaj, by gniew wpędził cię w kłopoty.

Ludzie mają dobre wyczucie, gdy ktoś pada ofiarą pożądania. Widząc, jak twój kumpel ciągle sięga po kolejnego drinka, dostrzegasz, jak kiepsko radzi sobie z pokusami. Podobnie, jak ktoś, kto nie potrafi przejść ulicą bez skomentowania, co by zrobił z atrakcyjną osobą płci przeciwnej. Ludzie padający regularnie ofiarą własnych pragnień pozwalają, by pożądanie kontrolowało ich myśli i działania. To sprawia, że nie są szanowani przez osoby charakteryzujące się samodyscypliną.

To powiedziawszy, ćwicz ignorowanie i przezwyciężanie tendencji do oddawania się różnym pokusom. Bądź szanowany za to, że jesteś w stanie przejąć kontrolę nad swoimi myślami i działaniami, zamiast pozwolić, by pożądanie prowadziło cię przez życie. Ludzie będą zaskoczeni, jeśli odniesiesz w tej dziedzinie i z powodu twoich mentalnych cech będą do ciebie lgnąć.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
INNPoland 0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Co by się stało, gdyby wszyscy mieli okres? Koniecznie pokaż ten filmik swojemu facetowi
POLECAMY 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
0 0Czeska komisarz wpędzi rząd PiS w kłopoty. Padła zapowiedź ws. mediów publicznych
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
0 0FBI z dostępem do polskiej chmury. Wrażliwe dane rodzimych firm mogą być zagrożone
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0"Kimże ty jesteś?". Niebywale chamski wpis Beaty Mazurek na Twitterze

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo