O autorze
Psychoterapeuta, nauczyciel psychoterapii i superwizor. Zajmuje się także badaniami naukowymi w dziedzinie psychoterapii. W swoich badaniach zajmuje się badaniem skuteczności psychoterapii i szkolenia w zawodzie psychoterapeuty oraz integracją w psychoterapii. Członek międzynarodowych i krajowych psychoterapeutycznych towarzystw naukowych. Związana z Sigmund Freud University, pierwszym w Europie uniwersytetem psychoterapeutycznym. Krajowy Delegat Polski w European Association for Psychotherapy, członek Komitetu Redakcyjnego European Journal for Psychotherapy. Prezes Polskiej Federacji Psychoterapii, największego polskiego stowarzyszenia zawodowego psychoterapeutów. W przeszłości ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma też tytuł psychologa klinicznego wydany przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Medycznych.. Współzałożyciel działającego od 20 lat Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej i Kierownik Studium Psychoterapii Integratywnej.

Dlaczego psychoterapeuta nie zamieszcza opinii pacjentów na swojej stronie internetowej?

Zarówno European Association for Psychotherapy (EAP), Polska Federacja Psychoterapii przestrzegająca Kodeksu Etyki EAP, jak i najważniejsze amerykańskie stowarzyszenia grupujące specjalistów zdrowia psychicznego, takie jak American Psychological Association, wykluczają posługiwanie się przez psychoterapeutów opiniami pacjentów na temat swoich usług. Dlaczego?


Pacjent, korzystajacy aktualnie lub w przeszłości z psychoterapii pozostaje w emocjonalnej zależności od psychoterapeuty. Ważnym czynnikiem tej zależności jest przeniesienie, czyli nieświadome, niewolicjonalne przemieszczenie na terapeutę swoich odniesień do ważnych osób ze swojego życia, głównie ojca i matki.
To sprawia, że terapeuta ma swego rodzaju psychologiczną władzę a pacjent jest podatny na emocjonalne wykorzystanie. Dlatego psychoterapeuci starają się, dla dobra pacjenta, wykluczać sytuacje, gdzie mogłoby dojść do wykorzystania emocjonalnej zależności pacjenta.
Terapeucie wolno jedynie zamieszczać opinie swoich kolegów, mentorów lub innych specjalistów itp.
Tu mogą pojawić się argumenty, że przecież lekarze czy inni profesjonaliści zamieszczają świadectwa zadowolonych pacjentów, by budować swój wizerunek.
Tak jest, ale psychoterapeucie wolno mniej.

Jeśli twój psychoterapeuta zamieszcza na swojej stronie www opinie pacjentów na swój temat, postępuje nieetycznie. Korzystanie z usług nieetycznego psychoterapeuty zwiększa ryzyko niepomyślnego przebiegu twojej psychoterapii.

https://www.europsyche.org/contents/13134/statement-of-ethical-principles
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie