O autorze
Od zawsze byłem wizjonerem i marzycielem. Pewnego dnia zapragnąłem opuścić krainę, w której mieszkałem przez większość część swojego życia. Tą krainą był mój tapczan a ja byłem osowiałym przedstawicielem klasy siedzącego trybu życia. Najpierw stałem się początkującym biegaczem, potem blogerem a następnie maratończykiem i propagatorem biegania.

Dziś jestem już głęboko przekonany i podpisuję się pod tym całym sercem, że każdy człowiek posiada w sobie olbrzymi potencjał, który może przebudzić w każdym momencie swojego życia. Obudziłem go dzięki bieganiu, pisaniu i czytaniu wartościowych książek. Siła ta otworzyła mi bramę do nowej drogi życia zwanej pasją.

kalejdoskopbiegacza.blogspot.com

Od mozolnego rzemieślnika do błyskotliwego artysty

Panuje obiegowa opinia, że artyzm to umiejętność tworzenia rzeczy pięknych, zjawiskowych i olśniewających. Dzieła artystów czarują, porywają serca i zachwycają ludzi. Artysta to kreatywny i pomysłowy twórca. Na ogół tworzy swoje dzieła w sposób awangardowy, nieszablonowy i eksperymentatorski. Artysta różni się od rzemieślnika i odtwórcy tym, że swoje dzieła tworzy w oparciu o własną koncepcję, nadając im niepowtarzalny i unikatowy charakter.Definicja rzemieślnika
Powszechnie się sądzie, że rzemieślnik to drobny rękodzielnik wykonujący dzieła lub przedmioty z udziałem prostych sposobów lub narzędzi. Wydaje się, że rzemieślnik myśli i działa w sposób stereotypowy, konwencjonalny i oklepany. Tworzy bez polotu. Na ogół w sposób konserwatywny i sztampowy. Działa w sposób solidny, ramowy i przewidywalny. Oto moja rzemieślnicza definicja pospolitego rękodzielnika.

Kim zatem jest artysta ?
Artysta zamiast dzieł tworzy arcydzieła. Jest wirtuozem i arcymistrzem. To typowy maestro i indywidualność. Twórczość artysty zapiera dech w piersiach, ekscytuje i fascynuje. Artysta potrafi uwodzić i porywać publiczność do emocjonalnych zachwytów. Do aplauzu i owacji na stojąco, do Ochów i Achów, do wiwatu i poklasku, do intelektualnych orgazmów i wrzasków.

Jak myśli artysta ?
Amerykański psycholog Joy Paul Guilford badał naturalne powiązanie pomiędzy inteligencją a kreatywnością i talentem. Naukowiec przedstawił nowy model ludzkiej psychiki, w którym wyodrębnił dwa sposoby myślenia: dywergencyjne (rozbieżne) i konwergencyjne (zbieżne).


Artyści jako jednostki kreatywne myślą na ogół dywergencyjnie. Szukają wielu rozwiązań danego problemu i stosuję je, aż przestaną być skuteczne. Tok myślenia jest niesystematyczny, a jego odzwierciedleniem są „genialne” pomysły, które wpadają nam do głowy pod prysznicem lub w nieoczekiwanych lub niecodziennych momentach.

Natomiast myślenie konwergencyjne jest silnie racjonalne i opiera się na analizie i koncentracji uwagi. Jest to myślenie analityczne i służy dopracowywaniu rodzących się konceptów, dopóki nie będą perfekcyjne. Takie myślenie jest domeną rzemieślników.

Rzemieślnikem się jest, artystą się bywa
Wśród rodzimej awangardy wirtuozów sztuki panuje obiegowa opinia, że artystą się bywa, a rzemieślnikiem się jest. Warto być dobrym rzemieślnikiem - wielokrotnie puentują polscy artyści.

Powszechnie się sądzi, że artyzm wyrasta z połączenia talentu i pracowitości. Kojarzone jest z kunsztem, pięknem i estetyką. Dzieła artystyczne są finezyjne, polotne i błyskotliwe. W artyzmie jest dużo rozmachu i czarującej imaginacji.

Artyzm kojarzony jest z powabem i wyjątkową urodą jaką posiadają arcydzieła. Kojarzony jest również z doskonałością, niepowtarzalnym urokiem i efektownością.

Artyzm w krzywym zwierciadle. Malowanie żywym pędzlem

Malarz to człowiek, który maluje to, co sprzedaje. Artysta to człowiek, który sprzedaje to, co maluje.
Pablo Picasso

Na zakończenie odrobinę drwiny, satyry i karykatury. Artyzm jest blisko spokrewniony z talentem, pracowitoscią i oryginalnością. Artyzm w połączeniu z nieprzewidywalnością tworzy owacje, okrzyki i płomienne Ochy i Achy. Zapraszam do obejrzenie poniższej prezentacji malowania żywym pędzlem. Oceńcie sami. Czy była to rzemieślnicza fuszerka, talent, ekscentryczny bzik i oszołomstwo a może krótki przebłysk artyzmu ?


Źródło: YouTube/VdaR
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona