O autorze
Od zawsze byłem wizjonerem i marzycielem. Pewnego dnia zapragnąłem opuścić krainę, w której mieszkałem przez większość część swojego życia. Tą krainą był mój tapczan a ja byłem osowiałym przedstawicielem klasy siedzącego trybu życia. Najpierw stałem się początkującym biegaczem, potem blogerem a następnie maratończykiem i propagatorem biegania.

Dziś jestem już głęboko przekonany i podpisuję się pod tym całym sercem, że każdy człowiek posiada w sobie olbrzymi potencjał, który może przebudzić w każdym momencie swojego życia. Obudziłem go dzięki bieganiu, pisaniu i czytaniu wartościowych książek. Siła ta otworzyła mi bramę do nowej drogi życia zwanej pasją.

kalejdoskopbiegacza.blogspot.com

Plociuchem być. Krótka anatomia niewyparzonego jęzora

CC0 Creative Commons
CC0 Creative Commons pixabay.com
Panuje obiegowa opinia, że mowa jest srebrem a milczenie złotem. Nadmierne gadulstwo stanowi uciążliwość i upierdliwość w relacjach międzyludzkich. Gaduła do szczęścia nie potrzebuje zbyt wiele. Wystarczy jej bierny słuchacz i lojalny potakiwacz. A gdy taki odbiorca nie ma własnego zdania to wtedy leje się przysłowiowa woda na młyn gaduły i plotkarza.
Mówie więc jestem...


Współczesna nauka wielokrotnie zajmowała się z problematyką gadulstwa. Często nadmierne gadulstwo wynika z tego, że nie dostaliśmy od rodziców wystarczająco dużo miłości lub uwagi - tak na łamach portalu Onet.pl tłumaczył Krzysztof Wielgopolan, psycholog i psychoterapeuta ze Stowarzyszenia Psychoterapii Egzystencjalnej. Gadatliwość to metoda zwrócenia uwagi na siebie a atencja otoczenia zaspokaja potrzebę zwrócenie na siebie zainteresowania.

Potoczne określenie plociucha

Obiegowe określenie plotkarza najczęściej oznaczane są takimi sformułowaniami i przezwiskami jak: gaduła lub papla. Żeńska populacja nadużywających języka pań nazywana jest niekiedy katarynką, klekotką bądź szczebiotką. Panowie na ogół określani są jako plotkarze i bajarze.

Gaduła bawi na salonach

Inteligencja ma niejako przywilej w nazewnictwie i terminologi gadulstwa. Ich określa się bardziej dostojnie i tytułuje się jako gawędziarzy i anegdociarzy. Wybitni mówcy - których słowa zapierają dech w piersiach - uznawani są za krasomówców i oratorów. Ich artystyczne i subtelne jęzory uchodzą za niezwykle przyjemne i wartościowe dla ludzkiego ucha. Określa się ich często jako prelegentów, deklamatorów bądź recytatorów.


Język ich bronią

Współczesna nauka nie pozostawia złudzeń. Kobiety mówią od mężczyżn więcej i częściej. Wyniki badań i raport psychiatry dr Louann Brizendine wskazuje, że statystyczna kobieta wypowiada przeciętnie około 20 tys. słów dziennie, natomiast statystyczny mężczyzna wypowiada tylko 7 tys. słów.

Kobiet łatwiej i częściej niż panowie komunikują w werbalny sposób przeżywane emocje. Współczesna nauka dowodzi, że dziewczynki od początku mają bardziej rozwinięte umiejętności językowe niż chłopcy. W naukowe uzasadnienia wpisuje się popularny stereotyp dzielący populację ludzką na gadatliwe kobiety i małomównych mężczyzn.

Naukowcy z University of Maryland School of Medicine znaleźli jej biologiczne uzasadnienie. W mózgach kobiet zaobserwowano wyższy poziom białka FOXP2, zwanego „białkiem mowy”. No cóż... odrobinę wyjaśniło się dlaczego w żeńskim gronie na ogół wrze jak w ulu.

Stul pysk, czyli proste antidotum na chorobliwe gadulstwo

Nadmierne gadulstwo jest uciążliwe w interakcjach międzyludzkich. Są dwa rodzaje milczenia. Pierwszym jest cisza przemilczana a drugim cisza uszanowana. Pierwsza wynika na ogół z lęku, przerażenia bądź napięcia. Drugi rodzaj czyli cisza uszanowana jest wyrazem szacunku wobec drugiego człowieka.
Przysłowiowe stul pysk to emocjonalny i niekiedy bezradny wyraz protestu wobec trajkotek i plociuchów.

W krzywym zwierciadle: O wyższość niewyparzonego jęzora nad milczącym fochem

Gadulstwo choć uznawane jest za przywarę jest jednak formą komunikacji werbalnej i potrzebą zwaracania uwagi na siebie. Posiada nie tylko wady ale ma również szczyptę atrybutów. Słowotok wnosi pewien emocjonalny koloryt do relacji międzyludzkiej.

W ostatecznym rozrachunku nadmierne gawędziarstwo i bujne wielosłowie wydaje się być nawet lepszym rozwiązaniem niż długoterminowe milczenie i ostentacyjne obrażenie się. Proponuję czasami docenić rozmowność i nadmierne słowolejstwo.

Na zakończenie proponuję odrobinę szczypty karykatury. Warto obejrzeć w serwisie YouTube skecz Kabaretu Smile pod tytułem "Tłumacz języka kobiecego". Wszak są rzeczy gorsze od gadulstwa, którym może być damski foch i obrażalstwo.


Źródło: YouTube/Polsat
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Monstrum – to jest największy Starbucks na świecie, do tego w jednym z najbardziej polskich miast
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Zapytaliśmy w TVP o "pierwszego Polaka bez wizy w USA". Odpowiedź rozwiewa złudzenia
0 0Coś tu się nie zgadza. Jak to możliwe, że Polak bez wizy poleciał 11 listopada?
0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego