O autorze
Ekspert z dziedziny HR i rynku pracy. Od 12 lat Dyrektor Zarządzający Agencji Zatrudnienia GP People. Członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. Na co dzień doradza największym polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom w zakresie rekrutacji, zarządzania zasobami ludzkimi oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań zwiększających efektywność zatrudnienia. Prywatnie pasjonat koszykówki, nart i nurkowania.

Top 5 zawodów w 2016 roku - dla tych fachowców pracy nie zabraknie

Fotolia
IT, Handel, e-commerce oraz rynek finansowy rozwijają się w niebywale szybkim tempie. Dlatego też prognozuje się, że w przeciągu kolejnych 12 miesięcy to właśnie specjaliści związani z tymi branżami będą najbardziej poszukiwani na polskim rynku pracy. Dla kogo z pewnością nie zabraknie etatów w 2016 roku?


Przedstawiciele handlowi

Przedstawiciel handlowy to obecnie nie tylko sprzedawca, który dobrze zna swój produkt. Jeśli chce być skuteczny, musi swobodnie poruszać się w nowych mediach i świecie online. To ważne, bo dziś co piąty Polak deklaruje, że regularnie kupuje różnego rodzaju produkty i usługi przez internet. W efekcie ludzie pracujący w handlu mają do zagospodarowania dodatkowy ogromny rynek. Przenoszenie ciężaru sprzedaży do sieci sprawia, że także obsługa konsumenta, zarówno tego biznesowego, jak i indywidualnego, coraz częściej odbywa się online. Internet staje dla wielu firm coraz ważniejszym segmentem sprzedaży i komunikacji, dlatego też przed przedstawicielami handlowymi i specjalistami ds. sprzedaży, którzy znają się także na e-handlu i mających doświadczenie w branży e-commerce, otwiera się coraz więcej możliwości zawodowych i ścieżek rozwoju.


Finansiści i analitycy finansowi

Hojne pod względem wakatów w 2016 r. będą również finanse. To branża dość pojemna i ma do zaoferowania wiele różnorodnych stanowisk – możemy spodziewać się dużego zapotrzebowania na audytorów, księgowych, analityków, doradców biznesowych, podatkowych, inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych, którzy bardzo dobrze orientują się w najnowszych trendach gospodarczych, prawnych oraz kierunkach ich zmian. Większość z nich nie będzie miała trudności ze znalezieniem pracy ze względu na ciągły rozwój przedsiębiorstw, wprowadzanie innowacji oraz strategii biznesowych dostosowywanych do wymogów dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Polska jest też filią lub centrum obsługi rynków środkowo-wschodnich dla sporej liczby zagranicznych firm i międzynarodowych korporacji, dzięki czemu wiele kluczowych menadżerskich stanowisk w działach finansowych zlokalizowanych jest własnej tutaj. Dodając do tego coraz większe zainteresowanie przedsiębiorstw inwestycjami w niestandardowe instrumenty, młode biznesy czy start-upy, przewiduję spore zapotrzebowanie ze strony pracodawców na specjalistów od finansów.


Specjaliści IT

Programiści, serwisanci i administratorzy, osoby posiadające specjalistyczną wiedzę o systemach operacyjnych, serwerowych czy sieciach LAN w kolejnych miesiącach nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Tego rodzaju kwalifikacje już od dobrych kilku lat należą do najbardziej pożądanych na rynku. W ostatnim czasie mocno wzrosło zapotrzebowanie między innymi na programistów aplikacji mobilnych, którzy w dodatku coraz częściej stacjonarnie z Polski realizują zlecenia i projekty dla firm z zagranicy. Cenni dla rynku są również kompetentni webmasterzy i UX-owycy, którzy zajmują się projektowaniem, kodowaniem i badaniem użyteczności stron www.


Inżynierowie i zawody techniczne

Pracodawcy zgłaszają też wiele ofert zatrudnienia dla inżynierów i kadry technicznej. Wśród kandydatów w przypadku tego rodzaju etatów najbardziej cenione są osoby z formalnie potwierdzonymi kwalifikacjami, oficjalnymi uprawnieniami i certyfikatami. Bezcenne jest tu także doświadczenie – pracownik z kilkuletnim stażem bez problemu znajdzie pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Praktycznie nieustannie poszukiwani są inżynierowie budów, projektanci, technicy, technologowie, automatycy, mechanicy. Osoby takie niekoniecznie muszą posiadać wykształcenie wyższe i tytuł inżyniera. Ogromne zapotrzebowanie jest bowiem na absolwentów szkół zawodowych czy techników, a także osoby, które po prostu skończyły odpowiednie kursy i szkolenia.

Pracownicy sektora BPO

BPO, czyli najprościej mówiąc branża usług wspólnych, rozwija się w Polsce bardzo szybko. W jej ramach zewnętrze podmioty pomagające i ułatwiające pracę różnym przedsiębiorstwom oraz korporacjom świadczą usługi w zakresie między innymi: finansów, HR-u, consultingu, logistyki, telemarketingu, obsługi sprzedaży, księgowości czy prawa. Głównym czynnikiem, który zachęca firmy do zlecania pewnych kompetencji tego rodzaju podmiotom, jest redukcja kosztów. Polskie centra outsourcingu procesów biznesowych zatrudniają dziesiątki tysięcy osób i prognozuje się, że liczba ta będzie rosła – z roku na rok pula miejsc pracy w tym sektorze ma się powiększać o ok. 20%. Pod względem liczby osób zatrudnionych w BPO Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie. Warto wspomnieć, że ośrodki tego typu to miejsca, w których łatwo zacząć swoją karierę zawodową, bo dzięki wsparciu ze strony wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem można się wiele nauczyć , a szanse rozwoju są bardzo duże.