O autorze
Jestem psychologiem społecznym. Dotychczas pracowałem w różnych miejscach: byłem psychologiem w domu dziecka, adiunktem na Uniwersytecie Łódzkim, ekspertem w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Obecnie kieruję agencją badawczą INSE Research. W wolnych chwilach piszę komentarze do prasy codziennej (Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza). Zapraszam do lektury i dyskusji.
Twittuję
Facebook

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę, nie jestem ateistą

Jeden z billboardów na ulicach Lublina Materiały FWoR - za zgodą Fudnacji
Akcja billboardowa Fundacji Wolność od Religii bardzo mi się podoba. Choć nie jestem ani ateistą, ani nawet agnostykiem. Uważam jednak, że każda grupa społeczna ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Szczególnie jeśli robi to zgodnie z prawem i nikogo przy tym nie obraża.


Pierwsze ateistyczne plakaty pojawiły się na ulicach Lublina. Kolejne trafią do Wrocławia, Poznania, Częstochowy, Krakowa, Warszawy, Gdańska, Szczecina i kilku innych miast. Akcja ma zostać zakończona w styczniu 2013 roku. Zanim na dobre się zaczęła, już wzbudziła wiele kontrowersji. Fundacja jest oskarżana o atak na Kościół katolicki, miała też problemy z wynajęciem billboardów. Jedna z agencji reklamowych odmówiła współpracy po pierwszych komunikatach prasowych i proteście polityków PiS. Jak mówi Dorota Wójcik, prezeska zarządu Fundacji Wolność od Religii, ostatecznie udało się nawiązać kontakt z innymi agencjami o ogólnopolskim zasięgu, które okazały się bardziej tolerancyjne.


Wójcik dodaje, że ”celem kampanii jest m.in. zwrócenie uwagi na pewien stereotyp w postrzeganiu osób o ateistycznym, agnostycznym czy sceptycznym światopoglądzie, który dotyczy moralności. Istnieje powszechne przekonanie, iż osoba niewierząca jest mniej moralna aniżeli osoby religijne (…) Chcielibyśmy zmienić to postrzeganie. (…) Kampania jest sygnałem do zauważenia naszej obecności w społeczeństwie i zwrócenia uwagi na kwestię równych praw w przestrzeni publicznej. Mamy nadzieję, iż może przyczynić się do pewnych zmian w polskim prawodawstwie jaki i zmian kulturowych.”


Fundacja dostaje maile z wyrazami poparcia:

(…) Jestem właścicielką sklepu w ok. 35 tys. miasteczku w woj. małopolskim, jestem ateistką i właśnie z tego powodu potraciłam sporo klientów. Klienci odwrócili się ode mnie bo nie chodzę do kościoła i nie myślę tak jak oni a miałam naprawdę do czynienia z fanatykami religijnymi jakich w naszym kraju jest naprawdę sporo. Jestem naprawdę za tym aby kościół nie wtrącał się do polityki i do życia prywatnego obywateli bo to naprawdę szkodzi wszystkim.(…)


(…) Nie rozumiem rozgoryczenia katolików na billboardy Fundacji. Dlaczego katolicy mogą afiszować się ze swoją religią a my mamy siedzieć cicho i nie mówić o ateizmie! To jest chore. Mam nadzieję, że przyłączy się do Państwa więcej osób i zacznie się o tym w końcu mówić. Trzeba! Podziwiam Fundację za to, że mimo przeciwności nadal Państwo pracują i rozwijają się. Dziękuję.(…)

Ale są też głosy sprzeciwu:

(…) Nie rozumie was. Tylu ludzi głoduje, tylu ludziom potrzebne są pieniądze na leczenie ratujące życie a wy przeznaczacie pieniądze na coś co nikomu jest niepotrzebne. Chcecie być ateistami tą bądźcie, nikt wam tego nie zabroni. Ja jestem wierzący i nie manifestuje tego zbędnie i wy też tego zaprzestańcie. Gdybym tylko mógł wyczyściłbym wam konto i pieniądze oddałbym na jakiś dom dziecka ale przecież nie należy czynić złego innym ludziom. Bez wyrazów szacunku. Zażenowany (…)

(…) Za kilkadziesiąt lat pewnie spotkamy się po drugiej stronie i wtedy porozmawiamy... Tyle, że ja po prawej a Państwo niestety po lewej. Chyba, że wydarzy się cud na co z całego serca liczę.(…)

A ja z całego serca liczę na to, że Polska stanie się bardziej tolerancyjnym krajem. Zarówno dla światopoglądu religijnego, ateistycznego, jak i każdego innego, który nie wyrządza krzywdy innym stworzeniom - wszystkim, nie tylko bożym.

Chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Dwóch facetów z komputerem zawstydziło sondażownie. Sztuczna inteligencja przewidziała wynik wyborów

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych