O autorze
Jestem psychologiem społecznym. Dotychczas pracowałem w różnych miejscach: byłem psychologiem w domu dziecka, adiunktem na Uniwersytecie Łódzkim, ekspertem w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Obecnie kieruję agencją badawczą INSE Research. W wolnych chwilach piszę komentarze do prasy codziennej (Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza). Zapraszam do lektury i dyskusji.
Twittuję
Facebook

Europejski dzień równości płacy – Polska liderem?

Do 2 marca 2012 r. Europejki powinny pracować, aby uzyskać wynagrodzenie takie, jak mężczyźni osiągnęli w 2011 r. Dlatego wczoraj w całej Unii obchodzono drugi europejski dzień równości płacy. Komisja Europejska chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem nierównych wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.


Według danych Eurostatu, kobiety w Unii Europejskiej zarabiają o ok. 17% mniej niż mężczyźni. Polska na tym tle prezentuje się całkiem nieźle. Wprawdzie wynagrodzenia polskich kobiet też są niższe, ale tylko o 2% i jest to najmniejsza różnica w całej Unii. Jak pisałem wczoraj, nasz rodzimy GUS, prowadząc badania według innej metodologii, dochodzi do odmiennych, bardziej pesymistycznych wniosków. Warto również dodać, że w 2011 r. liczba bezrobotnych pań zwiększyła się w Polsce o 12% a mężczyzn tylko o 1%. Sytuacja polskich kobiet na rynku pracy nie jest więc zbyt dobra, ale na tle Unii Europejskiej nie wypadamy najgorzej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...