O autorze
Jestem psychologiem społecznym. Dotychczas pracowałem w różnych miejscach: byłem psychologiem w domu dziecka, adiunktem na Uniwersytecie Łódzkim, ekspertem w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Obecnie kieruję agencją badawczą INSE Research. W wolnych chwilach piszę komentarze do prasy codziennej (Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza). Zapraszam do lektury i dyskusji.
Twittuję
Facebook

Polacy przeciwni aborcji. Czy na pewno?

Opracowanie własne na podstawie badań CBOS
Sejm w tym tygodniu zajmował się projektem Solidarnej Polski zaostrzającym prawo aborcyjne. Centrum Myśli Jana Pawła II tuż przed głosowaniem w tej sprawie opublikowało wyniki sondażu na temat stosunku Polaków do aborcji. Badania były przeprowadzone w styczniu bieżącego roku, trochę więc odczekały, by w odpowiednim momencie ujrzeć światło dzienne. Jako pierwsza dostęp do nich uzyskała Rzeczpospolita, która wyciągnęła z badań prosty wniosek: Polacy mówią twarde „nie” dla aborcji. Wyniki badań były cytowane przez wszystkie znaczące media. Posłowie ostatecznie odrzucili restrykcyjny projekt Solidarnej Polski. Czy zrobili to wbrew społeczeństwu?


Zapoznałem się bliżej z raportem Centrum Myśli Jana Pawła II. Zarówno konstrukcja pytań kwestionariuszowych, uzyskane wyniki, jak i sposób ich prezentacji są dość zaskakujące. Warto przyjrzeć się kluczowemu pytaniu dotyczącemu ochrony życia ludzkiego: „Czy według Pana/i opinii mają rację ludzie, którzy mówią, że zawsze i niezależnie od okoliczności ludzkie życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci?”. Aż 80% Polaków odpowiada na to pytanie zdecydowanie „tak” lub „raczej tak”. Rzeczpospolita wyciąga wniosek, że Polacy mówią twarde „nie” dla aborcji. To zdecydowanie przesadna interpretacja. Czym innym jest zgadzanie się z tym, że inni ludzie mają rację, gdy coś mówią, a zupełnie czymś innym jest posiadanie własnej opinii na dany temat. To tak jakby po odpowiedziach na pytanie „Czy kobiety mają rację, jeśli mówią, że mają prawo decydować o sprawach związanych z własnym ciałem?” wnioskować o stosunku Polaków do aborcji. Opinie ludzi, szczególnie w kwestiach budzących emocje, nie są racjonalne. Jak w starym żydowskim dowcipie: pewnego razu do rabina przyszedł strapiony Żyd i poprosił o opinię w ostrym sporze, który miał z innym Żydem. Rabin wysłuchał go i orzekł: ty masz rację. Ale jak rabin usłyszał relację drugiego Żyda, to też mu powiedział: ty masz rację. Wtedy do rozmowy włączył się uczeń rabina i spytał: jak to możliwe, że obydwu przyznałeś rację, przecież to zasadnicza sprzeczność! A rabin spokojnie odrzekł: ty też masz rację.


Raport opracowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca do tendencyjnych interpretacji. Wyniki zgodne z nauczaniem Kościoła są prezentowane ze szczegółami, w rozbudowanych tabelkach, z zaznaczeniem prawidłowych odpowiedzi pogrubioną czcionką. Z kolei rezultaty badań sprzeczne z poglądami papieża nie doczekały się własnych tabelek, szczegółowej prezentacji, nie wspominając już o pogrubionym druku. Czytelnicy zapoznający się z raportem od razu wiedzą, na które wyniki warto zwrócić uwagę.


Centrum Myśli Jana Pawła II w swoich badaniach zadało też kilka pogłębionych pytań na temat stosunku Polaków do aborcji. Uzyskane wyniki okazały się być bardziej zgodne z nauczaniem Kościoła niż w innych sondażach realizowanych w podobnym okresie. Ale i tak spójnie wskazują, że większość Polaków popiera prawo do przerywania ciąży w sytuacjach wymienianych w obecnie obowiązującym prawie.


Jeśli jednak raport Centrum Myśli Jana Pawła II nie jest dobrym źródłem informacji na temat stosunku Polaków do aborcji, to co jest? Na przykład sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej z sierpnia 2011. Zrealizowany został zaledwie 4 miesiące przed badaniem Centrum Myśli Jana Pawła II. W sondażu CBOS 48% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że kobieta – jeśli tak zdecyduje – powinna mieć prawo do aborcji w pierwszych tygodniach ciąży. Przeciwnego zdania było 43% osób badanych. Polacy są więc mocno podzieleni w kwestii umożliwienia kobietom decydowania o przerywaniu ciąży. Jeśli jednak chodzi o sytuacje, w których obecna ustawa dopuszcza aborcję, badani odpowiadali bardziej jednoznacznie:
Czy w powyższych wynikach można odnaleźć twarde „nie” dla aborcji? Odpowiedź pozostawiam Czytelnikom. Warto dodać, że raport z badań Centrum Myśli Jana Pawła II zawiera jeszcze kilka innych, ciekawych wyników. Postaram się o nich napisać następnym razem.

Chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Dwóch facetów z komputerem zawstydziło sondażownie. Sztuczna inteligencja przewidziała wynik wyborów

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych