O autorze
Starty w rajdach rozpoczął w roku 2001 od Enduro w klasie 2K quadów, by wkrótce rozpocząć rywalizację sportową także w Cross Country w klasie 2K. Od tego momentu wielokrotnie stawał na najwyższym podium Mistrzostw Polski w Enduro (2003, 2004, 2005, 2007, 2008) oraz w Motocrossie (2005), by w końcu sukcesy krajowe przekuć na osiągnięcia międzynarodowe.
W 2009 r. wywalczył III miejsce w Rajdzie Dakar, będąc pierwszym Polakiem w ponad 30-letniej historii tego najbardziej znanego rajdu na świecie, któremu udało się stanąć na podium. Sezon 2010 r. w światowej rywalizacji quadów całkowicie należał do quadowca, który zdominował klasyfikację Pucharu Świata Cross Country.

Spełnione marzenie - jesteśmy drużyną narodową

Mówimy, że Dakar to marzenie, a jeszcze większym jest dotrzeć do jego mety i wygrać. Moje marzenie już się jednak spełniło i wszyscy spełniamy je od dzisiaj począwszy. Bo właśnie dziś na konferencji prasowej po raz pierwszy stanęliśmy przed dziennikarzami i naszymi kibicami jako rajdowa reprezentacja Polski. Świadomość pisania nowej historii jest czymś, czego nie da się opisać słowami.Kiedy po raz pierwszy pojechałem na Dakar w 2008 roku, który wówczas miał wystartować z Lizbony, zobaczyłem wielką i najważniejszą imprezę rajdową świata. To był bardzo podniosły moment. Zobaczyłem też jednak coś, co mnie zaskoczyło. Na starcie nie było reprezentacji Polski, tylko zawodnicy z Polski. Kiedy dowiedzieliśmy się, że rajd nie wystartuje i emocje zaczęły opadać, zapytałem bardziej doświadczonych zawodników ilu tu jest Polaków. Dowiedziałem się, że prawdopodobnie około 20, ale właściwie nie wiadomo kim oni są. Wynająłem mały lokal i spotkało się w nim niemal 60 ludzi. To był pierwszy moment, w którym uświadomiłem sobie, że możemy być w tym rajdzie naprawdę silni, jeżeli będziemy razem.

W 2010 roku stworzyliśmy „reprezentację PZMot”. Wszyscy zawodnicy z tamtego Dakaru są teraz znowu z nami. Wszyscy dojechali wtedy do mety i osiągnęli życiowe wyniki. To było fantastyczne uczucie. Jak mówią: koniec jednego Dakaru, to początek drugiego. Tamta reprezentacja została powołana specjalnie na najsłynniejszy i najtrudniejszy rajd świata i kiedy wykonała swoje zadanie, zaczęliśmy myśleć co możemy zrobić dalej. Nie można było zostawić tak fantastycznego projektu, o czym wielokrotnie rozmawiałem z Krzysztofem Hołowczycem, Rafałem Martonem i Adamem Małyszem. Dopiero wiosną tego roku udało nam się jednak zmobilizować i doszliśmy do tego, że to jest to czego oczekujemy od siebie i czego oczekują od nas kibice.

To jest realizacja naszego marzenia. Projekt jest otwarty dla wszystkich zawodników. Każdy kto ma licencję PZMot, każdy kto marzy o Dakarze i będzie zachowywać się zgodnie z etyką reprezentanta kraju, może do nas dołączyć. Doświadczenie, którym sobie służymy, na pewno zaprocentuje. Nie ma między nami lepszych, ani gorszych. Każdy z nas ma spory bagaż doświadczeń i będzie się nim dzielić. Czy to jeśli chodzi o logistykę, czy pomoc fizjoterapeuty. Będziemy po raz pierwszy w pełnym tego słowa znaczeniu drużyną narodową.


Przy okazji konferencji w restauracji Champions miałem okazję przekazać również bardzo ważna i wspaniałą zarazem wiadomość. Wynegocjowaliśmy z ASO, że nie będzie w tym roku wyłączności dla żadnej polskiej telewizji na pokazywanie Dakaru. Każda stacja, która wykupi licencję będzie mogła pokazać zmagania w Ameryce Południowej. Co więcej wynegocjowaliśmy bardzo niską cenę licencji. Taką, jakiej nie było jeszcze nigdy do tej pory. Największe polskie telewizje chcą pokazywać Dakar i zrobimy wszystko, żeby polscy kibice mogli go zobaczyć. Wspieramy zarówno nasze stacje jak i ASO w rozmowach i wierzymy, że zakończą się one sukcesem.

Za nieco ponad trzy tygodnie widzimy się w Limie!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce