O autorze
Projekt ludzi, którym zależy by w Katowicach żyło się lepiej. Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy oraz znawcy historii miasta, aktywiści i sami mieszkańcy. Od kwietnia 2014 roku do jesieni 2015 roku na terenie Katowic będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich. Ich rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy miasta, odświeżenie jego wizerunku i ożywienie twórczej aktywności mieszkańców. Efektem 2-letniego przedsięwzięcia, będzie przewodnik pod redakcją Adriana Chorębały.
Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Koordynacja: Joanna Gorlach
Koordynacja lokalna: Maciej Skobel / Dwie Lewe Ręce
Strategia komunikacji: SZUSTOW. Kultura i komunikacja
Szczegóły:
www.griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Na co dzień czy od święta?

W czasach smartfonów, selfików i mediów społecznościowych robienie zdjęć (i ich publikowanie) jest tak naturalne jak oddychanie. Fotografie posiłków, pomalowanych paznokci, butów i autoportretów w lustrze zalewają sieć, a mania obrazowania dziwi już niewielu. Mało kto pamięta czasy, gdy, aby wykonać zdjęcie, do aparatu trzeba było założyć kliszę, a rodzinne portrety robiło się w zakładzie fotograficznym. Fundacja Kultura Obrazu chce przypomnieć katowiczanom ich fotograficzną przeszłość i pokazać, jakie okazje – kiedyś i dziś – zasługiwały na utrwalenie na zdjęciach.


Wszystko to za sprawą projektu „Fotografia od święta”, w ramach którego zbierane są zdjęcia obrazujące różnego rodzaju uroczystości, które na przestrzeni lat mieli okazję uwieczniać na swoich fotografiach mieszkańcy Katowic lub ich przodkowie.
– Fundacja Kultura Obrazu działa na rzecz promocji i rozwoju fotografii. Interesują nas także fotografie codzienne, amatorskie, z albumów rodzinnych – wyjaśnia Anna Sielska. – W związku z 150 rocznicą nadania praw miejskich Katowicom pomyśleliśmy, że chcielibyśmy przyjrzeć się rodzinnym fotografiom mieszkańców Katowic upamiętniającym ważne chwile z ich życia.


Stąd apel Fundacji do katowiczan z prośbą o podzielenie się fotograficznymi wspomnieniami sprzed lat. Organizatorzy chcą zgromadzić zdjęcia ilustrujące różne istotne momenty z życia mieszkańców miasta, wraz z krótkim opisem. Co może znaleźć się na fotografiach? Urodziny, pępkówki, rocznice małżeńskie, święta narodowe i religijne, parapetówki, jubileusze klubów sportowych czy zakładów pracy – słowem, wszystkie okoliczności, które były godne upamiętnienia na kliszy. Wybrane zdjęcia, po stworzeniu ich reprodukcji, zostaną zaprezentowane w specjalnej szklanej gablocie, która zostanie ulokowana przy ulicy św. Stanisława. Ten sposób ekspozycji ma nawiązywać do dawnych sposobów „promocji” zakładów rzemieślniczych – w gablotach swoje produkty pokazywali szewcy, kapelusznicy, ale też fotografowie. Prezentacji nadesłanych zdjęć będą towarzyszyć opisy, wpisujące ilustrowane wydarzenia w historię miasta. Zmieniające się zestawy fotografii będzie można oglądać w gablocie od czerwca do listopada 2015 roku.


– Założenie Katowic zbiegło się w czasie z upowszechnieniem fotografii. Początkowo wizyty u fotografa należały do rzadkości, były prawdziwym świętem – wspominają pomysłodawcy inicjatywy „Fotografia od święta”. – Wraz z obniżeniem jej kosztów wypełnione portretami albumy rodzinne zaczęły wzbogacać się o zdjęcia będące zapisem konkretnych sytuacji, często odświętnych. Ciekawi jesteśmy – jakich? Co i jak się świętuje – dawniej i dziś? – Każdy, kto chciałby się podzielić wspomnieniami świąt i uroczystości, może udostępnić Fundacji swoje fotografie.


Zdjęcia z krótkim opisem można przesyłać na adres e-mail: fundacja@kulturaobrazu.org lub na adres pocztowy: Fundacja Kultura Obrazu, ul. Wojewódzka 17/5, 40-026 Katowice. Po zeskanowaniu fotografie zostaną odesłane do nadawców.

Informacje o projekcie „Fotografia od święta” można znaleźć na FB, a o działaniach Fundacji można poczytać na jej stronie.

oprac. Hanna Kostrzewska

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką