O autorze
Projekt ludzi, którym zależy by w Katowicach żyło się lepiej. Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy oraz znawcy historii miasta, aktywiści i sami mieszkańcy. Od kwietnia 2014 roku do jesieni 2015 roku na terenie Katowic będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich. Ich rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy miasta, odświeżenie jego wizerunku i ożywienie twórczej aktywności mieszkańców. Efektem 2-letniego przedsięwzięcia, będzie przewodnik pod redakcją Adriana Chorębały.
Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Koordynacja: Joanna Gorlach
Koordynacja lokalna: Maciej Skobel / Dwie Lewe Ręce
Strategia komunikacji: SZUSTOW. Kultura i komunikacja
Szczegóły:
www.griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Katowicka Industriada 2015

Jak co roku w drugą sobotę czerwca w wyjątkowy sposób ożywają zabytki techniki województwa śląskiego. Podczas tegorocznej Industriady będzie można skorzystać z ponad 300 atrakcji i odwiedzić 42 przemysłowe obiekty w 27 miastach. Wyjątkowy program działań przygotowali opiekunowie katowickich zabytków industrialnych.


Mimo że większość industriadowych atrakcji przewidziano na 13 czerwca, część obiektów świętowanie zacznie dzień wcześniej. W piątek 12 czerwca w ramach tzw. Rozruchu Maszyn ożywi się Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach. Dzięki kooperatywie instytucji Ars Cameralis i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska „katedralną” przestrzeń walcowni wypełnią dźwięki muzyki elektronicznej. Impreza pod hasłem „Industrialny Rave” to koncerty takich artystów jak Function, Terranova czy Nervy. Poza muzyką uczestnicy będą mogli oglądać filmy i fotografie, m.in. wybranych obiektów przemysłowych Zagłębia Ruhry. Na Rozruch zaprasza też MDK Szopienice – Giszowiec, który 12 czerwca organizuje symboliczny powrót z szychty w formie spaceru nordic walking. Uczestnicy, wyposażeni w kaski górnicze oraz lampy, wyjdą z Kopalni Węgla Kamiennego Murcki-Staszic i przejdą w kierunku Giszowca i Nikiszowca.


W dzień Industriady katowickie przemysłowe obiekty ruszą pełną parą. Galeria Szyb Wilson zaprasza na nietypowe zwiedzanie w czasie „spaceru dźwiękowego”, a także do udziału w rowerowej grze terenowej, warsztatach kulinarnych i zajęciach plastycznych. Odwiedzający Muzeum Śląskie będą mogli spojrzeć na Katowice z wieży widokowej, wziąć udział w warsztatach zdobienia porcelany, posłuchać koncertu „Larmo w Bogucicach” i oglądnąć w plenerze film Autobus odjeżdża 6.20.


W czasie Industriady ożyje też Giszowiec. Jako punkt widokowy uruchomiona zostanie platforma wieży wyciągowej KWK Murcki-Staszic – dotychczas niedostępna dla zwiedzających. Na placu pod Lipami przez cały dzień odbywać się będą warsztaty, wystawy, spektakle teatralne, a finałem imprezy będzie plenerowy pokaz Paciorków jednego różańca Kazimierza Kutza.

Odwiedzający Nikiszowiec będą mogli skorzystać z warsztatów fotograficznych, plastycznych i logicznych, oglądać wystawy i wziąć udział w premierze interaktywnego spaceru po dzielnicy. Do świętowania przyłączy się także Porcelana Śląska Park, gdzie przygotowano m.in. warsztaty ozdabiania filiżanek, projektowania uniformów oraz studio fotograficzne stylizowane na lata 30.


Prawdziwym hitem tegorocznej Industriady jest otwarcie stałej wystawy opowiadającej o historii hutnictwa cynku w szopienickiej Walcowni. Po raz pierwszy będzie można ją zobaczyć właśnie 13 czerwca. W wyjątkowym przemysłowym gmachu zaprezentowana zostanie też wystawa prac Erwina Sówki – w tym obraz przygotowany specjalnie na Święto Szlaku Zabytków Techniki.

Industriada to świetna okazja, żeby zobaczyć, jak przemysłowa przeszłość miasta może być twórczo wykorzystywana dziś i jak w nietypowy sposób można ożywiać zabytki techniki.

Oprac. Hanna Kostrzewska

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy