O autorze
Projekt ludzi, którym zależy by w Katowicach żyło się lepiej. Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy oraz znawcy historii miasta, aktywiści i sami mieszkańcy. Od kwietnia 2014 roku do jesieni 2015 roku na terenie Katowic będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich. Ich rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy miasta, odświeżenie jego wizerunku i ożywienie twórczej aktywności mieszkańców. Efektem 2-letniego przedsięwzięcia, będzie przewodnik pod redakcją Adriana Chorębały.
Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Koordynacja: Joanna Gorlach
Koordynacja lokalna: Maciej Skobel / Dwie Lewe Ręce
Strategia komunikacji: SZUSTOW. Kultura i komunikacja
Szczegóły:
www.griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Nowe Muzeum Śląskie - czas, start!

fot. z materiałów Muzeum Śląskiego
fot. z materiałów Muzeum Śląskiego
Nareszcie! Po czterech latach od rozpoczęcia budowy nowa siedziba Muzeum Śląskiego zostanie udostępniona zwiedzającym. Już od 26 czerwca będzie można zobaczyć podziemne sale ekspozycyjne i poznać ofertę wystawienniczą tego największego muzeum regionu.


Otoczenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego wpisało się już w pejzaż miasta. Przezroczyste kubiki, industrial i pola kocimiętki zrobiły swoje: przyciągnęły na teren przyszłego muzeum spacerowiczów i poszukiwaczy ciekawych plenerów fotograficznych. Część muzealnych wnętrz wybrańcy mogli oglądać w czasie zeszłorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka i tegorocznej wystawy podsumowującej projekt Metropolis. Teraz wypełnione sale ekspozycyjne będą dostępne dla wszystkich.

W wyjątkowych przestrzeniach Muzeum, o powierzchni około 6 tys. m kw., odwiedzający zobaczą pięć wystaw stałych i 1400 eksponatów. W sześciu galeriach tematycznych prezentowana będzie sztuka polska z lat 1800–1945 i od roku 1945 po czasy współczesne, polska scenografia teatralna i filmowa oraz wystawy dotyczące historii Górnego Śląska i śląskiej plastyki nieprofesjonalnej, a od jesieni 2015 roku – również śląska sztuka sakralna. Ekspozycje obejmują zarówno obiekty oryginalne, jak i archiwalne dokumenty filmowe, słuchowiska i instalacje artystyczne.

Poza wystawami goście Muzeum będą mogli także skorzystać z biblioteki, przestrzeni edukacyjnych oraz restauracji w dawnej maszynowni szybu „Warszawa”. Atrakcją pokopalnianej przestrzeni jest 40-metrowa wieża wyciągowa, z której szczytu można zobaczyć niezwykłą panoramę miasta.


Na pierwsze dni funkcjonowania Muzeum w nowej siedzibie (26–28 czerwca) zaplanowano Festiwal Otwarcia. Poza zwiedzaniem ekspozycji będzie można obejrzeć filmy – m.in. Boże Ciało Adama Sikory i Angelus Lecha Majewskiego – skorzystać z warsztatów plastycznych, wziąć udział w grze terenowej czy turnieju gry w boule oraz posłuchać koncertów Abradaba i Orkiestry Dętej Katowice. Gratką dla gości będą też wieczorne mappingi i pokazy multimedialne.

Kolejny zatem obiekt Strefy Kultury otwiera swoje podwoje. Pozostaje liczyć na to, że ta wyjątkowa przestrzeń będzie przyciągać nie tylko jako ciekawa realizacja architektoniczna, ale także jako nowoczesna instytucja kultury. Bardziej bowiem niż otwarte drzwi potrzebne są otwarte głowy, które pozwolą na niebanalne realizacje i śmiałe inicjatywy twórców, animatorów, a przede wszystkim mieszkańców. Oby tych właśnie nie zabrakło.


Oprac. Hanna Kostrzewska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!