O autorze
Projekt ludzi, którym zależy by w Katowicach żyło się lepiej. Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy oraz znawcy historii miasta, aktywiści i sami mieszkańcy. Od kwietnia 2014 roku do jesieni 2015 roku na terenie Katowic będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich. Ich rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy miasta, odświeżenie jego wizerunku i ożywienie twórczej aktywności mieszkańców. Efektem 2-letniego przedsięwzięcia, będzie przewodnik pod redakcją Adriana Chorębały.
Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Koordynacja: Joanna Gorlach
Koordynacja lokalna: Maciej Skobel / Dwie Lewe Ręce
Strategia komunikacji: SZUSTOW. Kultura i komunikacja
Szczegóły:
www.griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Po śląsku i o Śląsku - piąta odsłona Rajzy po Kato

Ilustracja: Ewa Kucharska
Ilustracja: Ewa Kucharska
Rok szkolny kończymy kolejną odsłoną Rajzy po Kato. W wyjątkowej scenerii Galerii 138 m tym razem pokażemy wyjątkowy słownik, który w nietypowy sposób opowiada o Śląsku. Terminy kluczowe dla śląskiej kultury i historii opatrzone zostały wyjątkowymi ilustracjami. Częścią wystawy będzie także prezentacja fotografii miasta nagrodzonych w konkursie “Moje Kato”. Do oglądania wystawy zapraszamy już od 26 czerwca!


- Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż tradycyjny słowniczek polsko-śląski czy, istniejące już tego typu rozmówki - mówi Joanna Furgalińska - Dlatego postanowiliśmy wybrać dziesięć słów, które mówią o Śląsku i po śląsku. Efektem pracy jest subiektywny wybór terminów, które oddają specyfikę regionu, mówią o jego historii, kulturze i mieszkańcach. Uciekając od stereotypów, traktatów i laurek opisuje on Śląsk przy pomocy słów-kluczy. Joanna, autorka wyboru i opisów terminów to absolwentka katowickiej ASP, która w swoich pracach w której pracach często czerpie z lokalnych, śląskich inspiracji. Jest także autorkę komiksowej publikacji pt. “Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli”. Śląskie terminy na wystawie zilustrowała Ewa Kucharska, znana jako autorka publikacji “Śląskie mity”, w której przedstawiła nowe, graficzne wizje tradycyjnych bohaterów lokalnych legend.

Opowieść o Śląsku uzupełnia prezentacja prac laureatów fotograficznego konkursu “Moje Kato”. Wybrane prace to subiektywne miejskie impresje, które, zdaniem jury, najbardziej oddają ducha współczesnych Katowic. Na zdjęciach możemy zobaczyć fotograficzne portrety architektury, charakterystycznych punktów i mieszkańców Katowic. Subiektywne fotograficzne narracje to wyjątkowe zaproszenie do miasta i próba spojrzenia na nie w nowy sposób.

Wystawa “O Śląsku” stanowi wyjątkową pocztówkę stąd. Słowem, ilustracją i obrazem staramy się opowiedzieć o lokalnej historii i współczesności, oddać specyfikę i koloryt regionu. Zapraszamy do zwiedzania wystawy, lektury słownika i tworzenia własnej listy terminów, które najlepiej - Waszym zdaniem - mówią o Śląsku.


oprac. Hanna Kostrzewska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu