O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

(niepotrzebne skreślić)

Wojciech Engelking
(niepotrzebne skreślić)
Wojciech Engelking
(niepotrzebne skreślić) Świat książki
Krytyczny i szyderczy obraz młodego pokolenia. Obraz ludzi, którym przyszło żyć na początku drugiej dekady XXI wieku, to temat książki Wojciecha Engelkinga. To pokolenie nie zna czasów komunizmu, dorastając w kapitalizmie obserwowało rosnące fortuny i szybko pojęło cyniczną prawdę życia – skoro nie masz pieniędzy to jesteś nikim, skoro jesteś nikim, nie liczysz się.


Jakie właściwie jest to nowe pokolenie, które po nas nastanie? Czy ktokolwiek z nas, ludzi, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia,zada sobie trud, by się zastanowić jak je ukształtowaliśmy? Czy nasza codzienna pogoń za dobrami materialnymi ich nie skrzywiła? Na te pytania wielu z nas będzie szukać odpowiedzi po lekturze tej książki.

Przemiany ustrojowe wykształciły tzw. nowego człowieka, nową arystokrację pieniądza. Arystokracja ta pozostawiła po sobie pokolenie tych, którzy dorastali w przekonaniu, że są lepszym gatunkiem człowieka. Zasoby materialne rodziców pozwoliły im na skończenie dobrych szkół, uzupełnienie wykształcenia korepetycjami, lekcjami języków obcych, słowem umożliwiły im dobry start życiowy. Z drugiej strony stoją dzieci tych, którym się w życiu nie powiodło. Ten podział przypomina hermetyczny system kastowy. Grupy te nie przenikają się. Próba przedostania się w świat tych "lepszych" bywa bolesna dla tych "gorszych".

Takie właśnie doświadczenie było udziałem Weroniki, jednej z bohaterek książki Engelkinga. Matka dziewczyny chcąc dla córki lepszego życia posłała ją do renomowanego liceum. To zapoczątkowało lawinę kompleksów, które w konsekwencji wpędziły dziewczynę w poważne tarapaty.


Wiktor stoi po tej drugiej stronie. Jego rodzice to beneficjenci przemian ustrojowych. Wprawdzie nie należą do arystokracji pieniądza, ale mogą tolerować utrzymywanie dorosłego syna. Wiktor wprawdzie podejmuje racę w charakterze windykatora należności, traktuje ją jednak jak przygodę. Wszystko się jednak zmienia w chwili, gdy chłopak postanawia żyć swoim życiem, a los Wiktora komplikuje się w chwili, kiedy dostaje trudne i prestiżowe zlecenie…

Wojciech Engelking to krytyczny recenzent naszej współczesności. Jego ocena bezlitośnie dotyka wszystkich. Bez pardonu rozprawia się z nowobogackimi snobami, ich dziećmi i powszechnym kultem pieniądza, który popycha ludzi do autodestrukcyjnego zadłużania się. Dostaje się też facebookowi i powszechnej na nim autokreacji, przedstawicielowi kościoła, który stan kapłański traktuje biznesowo, słoikom pragnącym znaleźć lepsze życie w stolicy, wreszcie dostaje się powszechnemu poczuciu wyższości, tak powszechnemu w naszych czasach…

Wielu ludzi obruszy się po przeczytaniu tej książki, niewielu jednak z zadumą pochyli się nad naszą codziennością marząc o tym, by Wojciech Engelking mylił się w swoich ocenach.

Czy chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem