O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Podróżniczka

Ewa Dzieduszycka
Podróżniczka
Ewa Dzieduszycka
Podróżniczka Wydawnictwo Literackie
Tego jednego mi nie odbiorą…Tak, to prawda. Odebrać można tak naprawdę wszystko. Dobra materialne, majątki, aktywa pieniężne. Wszystko to może ulec zniszczeniu czy konfiskacie. Tylko wspomnienia są wolne od groźby rabunku. Wspomnienia i wiedza. A tych Ewa z Koziebrodzkich Dzieduszycka miała naprawdę wiele. Arystokratka, świadek zmieniającej się obyczajowości na przełomie XIX i XX wieku, dwóch wojen i tej cholernej wędrówki ludów, która dotknęła mieszkańców terenów II Rzeczpospolitej położonych na wschód od Bugu.

Pamiętniki i wspomnienia są najlepszym źródłem poznania obyczajowości minionych lat. I rzeczywiście, wspomnienia Ewy Dzieduszyckiej w części spełniają oczekiwania czytelnika nastawionego na te kwestie. Autorka wspomnień urodziła się i wychowywała w bogatej ziemiańskiej rodzinie, która dobre urodzenie traktowała powód nie do chwały, ale przede wszystkim obowiązków, w tym obowiązków społecznych, co oczywiście nie przeszkadzało w oddawaniu się namiętnościom i pasjom. Nasza bohaterka wychowywana była w iście klasztornych, surowych warunkach. Do wybuchu II wojny mieszkała w majątku męża, pasjonata hodowli koni arabskich i oddawała się swej pasji - podróżom.

Arystokracja uwielbiała podróżować, czasem z nudów, czasem z mody. Ewa Dzieduszycka podróżowała, bo uwielbiała nowe doznania, które rozumiała jako poznawanie nowych miejsc, zwiedzania muzeów i poznawania nowych ludzi. Wracając z jednej podróży chwytała bedeker planując kolejną. I tak oprócz Europy zwiedziła ona północną Afrykę, Indie i Palestynę. Jako jedna z pierwszych kobiet zaczęła jeździć na rowerze i nartach, uwielbiała wręcz Tatry. Obok pasji musiała znaleźć czas na poświęcanie się gospodarce, czy rodzinie. Plastyczne opisy kolejnych wędrówek wyparły w drugiej części książki obyczajowość, wyparły nawet samą Autorkę, która być może, w chwili pisania, chciała pamiętać o pięknej przeszłości, a nie tej tragicznej z okresu II wojny, która to wojna zabrała jej wszystko.


Oprócz wspomnień

Czy chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Duda w tym roku nie stanie na czele Marszu Niepodległości. Rzecznik uciął spekulacje
0 0Kuchciński nadal korzysta z rządowej willi. Powinien się wynieść już dwa tygodnie temu

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych