O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Tajne wojny ZSRR

Aleksander Okorokow
Tajne wojny ZSRR
Aleksander Okorokow
Tajne wojny ZSRR Kalinowy Przesmyk
Pokój to zawieszenie broni między dwiema wojnami. Te słowa Clasewitza mogłyby być mottem książki Aleksandra Okorokowa.Badanie historii ma tę właściwość, że nigdy nie można powiedzieć, iż wszystko zostało już odkryte, czy powiedziane. Badacze bowiem zawsze znajdą nowy trop, nowe dokumenty, które rzucą nowe światło na to, co do tej pory wydało się być oczywistym. Z tego więc względu obowiązkiem historyka jest nie tylko wątpić, ale stale poszukiwać nowych źródeł i konfrontować swój punkt widzenia z tym, co napisali inni jego koledzy po fachu. To ostatnie przyda się również miłośnikom historii. Wiadomym jest bowiem, że każdy z nas uprawia własną mini politykę historyczną i przez pryzmat własnych poglądów politycznych, ocenia i interpretuje historię.

Rosyjskie spojrzenie na historię, zwłaszcza tę najnowszą, nie jest u nas zbyt popularne. Postrzegamy Rosjan sprytnych propagandzistów, bardzo dobrych taktyków i naszych zagorzałych przeciwników. Uwielbiamy więc, choćby przypominając minione wydarzenia, dokopać Rosji, choćby dla krótkotrwałej, dziecięcej wręcz, satysfakcji. Pamiętając o tym, nie powinniśmy się dziwić, że książka Aleksandra Okorokowa może nas szokować, irytować, a na pewno nie będziemy zgadzać się z punktem widzenia i oceną Autora.

Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie mniejsze lub większe konflikty, jakie miay miejsce od zakończenia II Wojny Światowej, toczyły się tak naprawdę pomiędzy dwoma systemami. W Afganistanie Zachód walczył z Rosjanami, gotowy toczyć konflikt do ostatniego Afgańczyka, podobnie w Wietnamie, Związek Radziecki walczył ze Stanami Zjednoczonymi do ostatniego członka Vietkongu. Poza tymi dwoma konfliktami toczyły się mniejsze lub większe operacje, mające na celu nie tylko osłabienie przeciwnika, ale zdobycie, w określonej części świata, wpływów lub choćby przyczółków do dalszych operacji. Zarówno o tych większych konfliktach, jak i mniejszych operacjach opowiada ta książka. Do zalet książki należy dość zwięzła, a jednocześnie nie nużąca forma przekazu. Autorowi udało się opisać przeszło pięćdziesiąt lat zimnowojennych konfliktów w nieco ponad sześćsetstronicowej książce. Ambicją autora nie było, z pewnością, drobiazgowe opisanie każej z tajnych wojen, jakie prowadziło państwo radzieckie, ale podanie czytelnikowi minimum niezbędnej wiedzy potrzebnej do zabrania głosu w określonym temacie.


Algieria, konflikt palestyńsko – izraelski, Afganistan, Wietnam, Iran i Irak, konflikt kurdyjski, Korea, Niemcy, Węgry czy Czechy. Wszędzie tam Związek Radziecki toczy swój tajny i bynajmniej nie zimny konflikt. Cel jak zwykle ten sam- zdobyć nowe wpływy na świecie, lub nie dopuścić do utraty starych. Oczywiście, co powinniśmy sobie uświadomić, druga strona konfliktu postępowała tak samo. Warto więc może uświadomić sobie przebieg tychże konfliktów z radzieckiego punktu widzenia.

Choćby po to, by przewidzieć przebieg tego, co nas dopiero będzie czekać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona