O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

O godne życie

O godne życie
Irena Veisaite w rozmowie z Aurimasem Svedasem
O godne życie
Irena Veisaite w rozmowie z Aurimasem Svedasem Fundacja Pogranicze
31 maja tytułem Człowieka Pogranicza została uhonorowana Irena Veisaite, osoba, która jest ucieleśnieniem historii Litwy XX wieku. Litwy, której kultura jest nam tak naprawdę nieznana, obca, mimo bliskiego sąsiedztwa, mimo wspólnej historii i sentymentów.O godne życie. Trudno o bardziej wieloznaczny tytuł. Dla Ireny Veisaite to możliwość uczynienia z życia sztuki, nadania mu sensu, po odrzuceniu pustej rozrywki i każdego przejawu konformizmu. Przyznamy wszyscy, że to trudne zarówno w XX wieku, jak i teraz. Podążanie własną droga wiąże się bowiem z alienacją, z wyróżnianiem się z tłumu, a co za tym idzie, z rezygnacją z anonimowości. A przecież poczucie przynależności daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego instynktownie szukamy ludzi nam podobnych, przełamujemy bariery nas dzielące, likwidujemy granice, zmieniając ten nasz własny mikroświat. I właśnie to czyniła przez całe swoje życie Irena Veisaite.

Nasza bohaterka urodziła się niespełna dziesięć lat po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Przeżyła dwie sowieckie i jedną niemiecką, okupację. Cudem uratowana od zagłady, ukrywała się w Wilnie, w którym zamieszkała po wojnie. Studia w Wilnie i Moskwie, doktorat w Leningradzie, a następnie praca dydaktyczna i krytyka teatralna. Bliskie kontakty z dysydentami i własna walka o wykształcenie przyszłych elit kulturalnych wolnej Litwy, elit, które nie będą nastawione nacjonalistycznie i nie będą postępować konformistycznie. O swoim życiu, a przede wszystkim o życiu kulturalnym Litwy i Łotwy opowiada nasza bohaterka Aurimasowi Svedesowi.

Właściwie to jedno jest pewne. Książka pozostawia niedosyt. Kultura litewska nieczęsto u nas gości. Przedstawienia teatralne, filmy czy nowości Literackie pojawiają się rzadziej niż rodzynki w cieście. Potraktowałem więc, na własny użytek, tę książkę jako ściągawkę do późniejszych poszukiwań zarówno książek, jak i filmów. Wszak w Internecie jest wszystko, co jest nam potrzebne do przełamywania granic.


W każdym z nas jest bowiem człowiek pogranicza.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ