O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Początki

Carl Frode Tiller
Początki
Carl Frode Tiller
Początki Wydawnictwo Poznańskie
Jeśli dobry thriller powinien rozpocząć się trzęsieniem ziemi, to dobra książka psychologiczna powinna rozpocząć się samobójstwem. Tak właśnie zaczynają się Początki Carla Frode Tillera.Terje jest mężczyzną w wieku, w którym miewa się problemy, zarówno te osobiste, jak i zawodowe. Nasz bohater jest w dodatku nieco irytującym, zbyt idealnym człowiekiem, co wywołuje wrażenie sztuczności i wzbudza niechęć czytelnika. Gdzieniegdzie oczywiście obserwujemy w wyidealizowanym pancerzu, rysy. Mężczyzna należy do tych, którzy nie puszczają płazem nawet nadepnięcia na odcisk. Co prawda dawno już porzucił on rozwiązania siłowe, jednak nie tylko pięściami można okazać dezaprobatę. Pod tą zasłoną cyklicznej brutalności kryje się ktoś wrażliwy, ktoś, kto zbyt długo sarał się zadowolić otocznie, ktoś, w kim zbyt wiele rzeczy umarło, by dalej mógł żyć.

Narrację Początków otwiera samobójcza śmierć Terjego. Samobójstwo spontaniczne, nieplanowane, ale przemyślane z zegarmistrzowską wręcz dokładnością. Plany oznaczają scenariusz, którego Terje nie może się trzymać. To kolejna rysa w wizerunku człowieka przewidywalnego. Dalsza narracja stopniowo cofa się w czasie aż do czasów dzieciństwa. Poznajemy kilka twarzy naszego bohatera. Ekolog, łaknący imprez student, rozrabiający nastolatek, wreszcie dzieciak szukający uznania znajomych i rodziny. I przestajemy się dziwić planom Terjego.

Tak naprawdę chyba w tej książce nie chodzi o zmarnowane życie bohatera, czy o przygnębienie. Wydaje się, że Autor chce powiedzieć czytelnikom, by nie pozwolili się stłamsić życiu. Wstań rano, umyj zęby, wypij kawę i rusz z uśmiechem w świat. To, że ktoś patrzy na Ciebie krzywo, to bzdura, ceń samego siebie, polub się a reszcie świata pokaż środkowy palec, bo tylko na to świat zasługuje.


A wtedy nie skręcisz na drugi pas, wprost pod koła jadącego z naprzeciwka tira.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ