O autorze
prezydent Słupska, samorządowiec, polityk, politolog. Absolwent Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Przez wiele lat współpracował jako konsultant kilkunastu organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą, były członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W latach 2008 – 2016 był członkiem Rady Doradczej Praw Człowieka przy Open Society Foundation. W trakcie kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Od 2015 jest członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Od 2016 roku uczestniczy w pracach grupy doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony powołanej przez Wysokiego Komisarza ONZ. Prezydent Słupska od 2014 roku. W trakcie trwania kadencji zmniejszył zadłużenie miasta o 49 mln złotych. Ściągnął do miasta rekordowe inwestycje rozwojowe, finansowane ze środków unijnych. Pomysłodawca czerwonej kanapy – miejsca spotkań prezydenta z mieszkańcami i rozmowy o potrzebach lokalnej społeczności. Pod koniec pierwszej kadencji Roberta Biedronia Słupsk stał się miastem o jednym z najniższych współczynników przestępczości w kraju, a ponad 93% mieszkańców jest zadowolonych z miasta w którym żyje.

Dzień nauczyciela - nie tylko kwiaty!

Nie zostałbym posłem, czy Prezydentem Słupska gdyby nie wyjątkowi nauczyciele, na których miałem szczęście trafić. Osoby, które potrafiły nie tylko przekazywać wiedzę ale i inspirować. Zmienić to jak patrzyłem na świat. Każdy z nas kogoś takiego spotkał lub zna. To dzięki nim kolejne pokolenia mają wiarę i kompetencje, aby czynić świat lepszym dla siebie i innych.


To, jak zyskaliśmy dzięki nauczycielom uświadamiamy sobie zazwyczaj wiele lat po ostatnim dzwonku. Pedagodzy są w niewdzięcznej roli -  na co dzień częściej słyszą krytykę, niż pochwały i podziękowania.  W Dzień Edukacji Narodowej pamiętajmy nie tylko o okolicznościowych kwiatach, ale także o wielkiej randze i roli zawodu nauczyciela. A nauczycielom życzę, aby nawet w trudnych chwilach nie tracili wiary w to, że ich ciężka praca ma sens - to od Was zależy nasza przyszłość.

Edukacja to jeden z tych obszarów, który łączy nas wszystkich. Interes uczniów, rodziców i nauczycieli jest ten sam - mądrzy absolwenci, czyli odpowiedzialni i uczciwi obywatele oraz skuteczni pracownicy i przedsiębiorcy.

Niestety, rządzący często nie kierują się dobrem wspólnym. Doskonały przykład to ostatnia reforma edukacji minister Zalewskiej. PiS przepchnął ją bez wsłuchania się w obawy i uwagi rodziców, nauczycieli i dzieci.  Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że przez reformę pracę straci tysiące pedagogów, dziesiątkom tysięcy zmniejszono liczbę godzin. W Słupsku z wielkim bólem serca musieliśmy rozwiązać umowy z kilkudziesięcioma nauczycielami. Dla wielu świetnych pedagogów rok szkolny 2017/2018 nigdy się nie zacznie.
 
Rodzice już dziś narzekają na siatki godzin i zmiany liczby zajęć. Mniej zajęć z informatyki, za to więcej z historii i “wychowania patriotycznego”, które zastępuje nauczanie tolerancji i nowoczesnych postaw obywatelskich. W czasach, kiedy tak bardzo potrzebujemy otwartości na innych, współpracy i kreatywności, polscy uczniowie będą musieli bronić się przed indoktrynacją ideologiczną rodem z przeszłości. A przecież jest 2017 r. i potrzebujemy edukacji dla przyszłości: nastawionej na twórcze myślenie, współpracę i wyznaczanie nowych trendów.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej chciałbym życzyć wszystkim nauczycielom, aby nigdy, szczególnie w trudnych chwilach nie wątpili, czy ich wysiłek i powołanie jest potrzebne. Tylko dzięki tej trudnej, angażującej i wymagającej wielu talentów pracy setek tysięcy nauczycieli zbudujemy szczęśliwe i sprawiedliwe społeczeństwo jutra. Drogie grono pedagogiczne, dziękujemy!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona