O autorze
prezydent Słupska, samorządowiec, polityk, politolog. Absolwent Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Przez wiele lat współpracował jako konsultant kilkunastu organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą, były członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W latach 2008 – 2016 był członkiem Rady Doradczej Praw Człowieka przy Open Society Foundation. W trakcie kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Od 2015 jest członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Od 2016 roku uczestniczy w pracach grupy doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony powołanej przez Wysokiego Komisarza ONZ. Prezydent Słupska od 2014 roku. W trakcie trwania kadencji zmniejszył zadłużenie miasta o 49 mln złotych. Ściągnął do miasta rekordowe inwestycje rozwojowe, finansowane ze środków unijnych. Pomysłodawca czerwonej kanapy – miejsca spotkań prezydenta z mieszkańcami i rozmowy o potrzebach lokalnej społeczności. Pod koniec pierwszej kadencji Roberta Biedronia Słupsk stał się miastem o jednym z najniższych współczynników przestępczości w kraju, a ponad 93% mieszkańców jest zadowolonych z miasta w którym żyje.

Miasto przyjazne środowisku i mieszkańcom? W Słupsku to możliwe!

Fotowoltaika w Słupsku
Fotowoltaika w Słupsku
Ekologiczne miasto jest nie tylko nowoczesne, przyjazne środowisku i mieszkańcom, ale przynosi także realne finansowe oszczędności. Jak zrobiliśmy to w Słupsku?


Fala upałów oraz gwałtowne zjawiska pogodowe na całym świecieprzypomniały nam, że zmiany klimatyczne mają realny wpływ na nasze życie, a ochrona środowiska powinna być politycznym priorytetem na wszystkich poziomach: od międzynarodowego do samorządowego. Cele zrównoważonego rozwoju stanowią jedno z głównych wyzwań stojących przed współczesnymi miastami. Nie chodzi w nich tylko o środowisko i klimat, ale także o poprawę jakości życia mieszkanek i mieszkańców miast. Zielona polityka to kwestia zdrowia oraz dobrego samopoczucia - w zanieczyszczonym, pozbawionym terenów zielonych i zdominowanym przez samochody mieście ludzie nie będą szczęśliwi. Ekologiczne miasto jest nie tylko nowoczesne, przyjazne środowisku i mieszkańcom, ale także przynosi długofalowe oszczędności dzięki zwiększonej efektywności energetycznej.

Od początku mojej prezydentury staram się, aby Słupsk świecił przykładem jako ekologiczne miasto. Podstawowymi elementami naszej polityki są: rozwijanie transportu miejskiego, pieszego i rowerowego, promowanie energooszczędnych rozwiązań oraz wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w miejskiej energetyce. By realizować te cele, powołałem Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji Miasta: organ zrzeszający ekspertki i ekspertów ze Słupska i całej Polski. Słupsk, jako pierwsze miasto w Polsce stworzył stanowisko Pełnomocniczki ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Kluczem do trwałego i przyjaznego środowisku rozwoju jest edukacja ekologiczna od najmłodszych lat. W partnerstwie z organizacjami pozarządowymi i przy wsparciu firmy IKEA stworzyliśmy unikalne na skalę Polski centra edukacji i informacji ekologicznej w filiach bibliotek miejskich - tzw. Zielone Punkty. Można się tam dowiedzieć m. in. jak oszczędzać energię, w jaki sposób pozyskiwać ją ze źródeł odnawialnych, otrzymać dofinansowanie na wymianę ogrzewania na ekologiczne, obniżyć rachunki za ciepło, jak najlepiej segregować odpady. Prowadzimy także zintegrowaną edukację ekologiczną. Urząd Miejski w Słupsku i spółki miejskie: Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, Miejski Zakład Komunikacji, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wspólnie realizują program edukacyjny i organizują wydarzenia proekologiczne, aby by przekonać do wspólnego działania jak najwięcej mieszkańców. Zamieszczamy też na YouTube krótkie filmy promujące ekologiczne rozwiązania takie jak segregacja odpadów, odnawialne źródła energii czy picie wody z kranu.


Jednym z fundamentów zielonego miasta jest efektywność energetyczna. Z tego powodu oświetlenie uliczne w Słupsku wymieniane jest na nowoczesne, ekonomiczne i przyjazne środowisku oświetlenie LED. Ponad 1,5 tysiąca takich żarówek trafiło do miejskich szkół. Dbając o większą efektywność energetyczną, walczymy także z tzw. ubóstwem energetycznym, czyli sytuacją, w której gospodarstwo domowe nie może sobie pozwolić na energię potrzebną do zaspokojenia podstawowych potrzeb takich jak ogrzewanie, gotowanie czy światło. W mieszkaniach komunalnych wymieniliśmy więc żarówki na energooszczędne – w tym też wsparła nas IKEA. Dzięki temu najubożsi mieszkańcy i mieszkanki Słupska płacą nawet 20% mniej za energię.

Miasto przyjazne mieszkańcom to miasto bez smogu. Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera prawie 50 tysięcy osób. Zależy mi, aby w Słupsku przez cały rok można było oddychać pełną piersią. Przeprowadziliśmy więc termomodernizację budynków użyteczności publicznej, aby zużywały mniej energii na ogrzewanie. Wyremontowaliśmy kilkaset mieszkań komunalnych, wymieniając piece węglowe na bardziej wydajne źródła ogrzewania. Staramy się by wszędzie dało się łatwo dojechać autobusem albo rowerem – ruch samochodowy jest jedną z przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Wymieniliśmy tabor autobusowy na jeden z najnowocześniejszych w Polsce, spełniający wyśrubowane normy środowiskowe i zapewniający wysoki komfort podróży. Rozbudowaliśmy ścieżki rowerowe. Dzięki naszym działaniom powietrze w Słupsku jest jednym z najczystszych w Polsce i jako nieliczne spełnia unijne normy czystego powietrza. Dbanie o powietrze to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie obywateli.

Wiem, że „czysta” energia to energia przyszłości. Ceny energii z paliw kopalnianych rosną, energia odnawialna będzie tanieć. Dowód? IKEA pomogła nam zainstalować 37 paneli fotowoltaicznych na Domu Brata Alberta w Słupsku, gdzie znajduje się schronisko dla bezdomnych. Obniżyć koszty ogrzewania i oświetlenia tego budynku o jedną trzecią. Instalacje fotowoltaiczne znajdują się także w miejskich wodociągach, na dachach szkół i przedszkoli. Słupski Inkubator Technologiczny posiada jedną z największych na Pomorzu farm słonecznych. Przez dwa lata funkcjonowania tej instalacji wyprodukowano ponad 240 tysięcy kWh prądu. Taka ilość energii pozwoliłaby na zasilenie domu jednorodzinnego przez 68 lat.

W Urzędzie Miasta staramy się, aby nasze własne postępowanie było zgodne z ideałami, które promujemy. Dlatego w UM i miejskich instytucjach zrezygnowaliśmy z wody butelkowanej na rzecz kranówki, by zminimalizować ilość plastikowych odpadów. Kranówka to także oszczędność dla budżetu miasta. Do pracy jeżdżę rowerem – zrezygnowałem z ratuszowych limuzyn i przekazałem je do użytku pracowników. Dbanie o środowisko to nasz wspólny obowiązek, a samorządy w walce ze zmianami klimatycznymi mają do odegrania kluczową rolę. Weźmy razem udział w zielonej rewolucji i odetchnijmy pełną piersią!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ORĘDZIE GRODZKIEGO

PILNE 0 0"Nikomu nie wolno dzielić ludzi!". Podczas orędzia marszałka Grodzkiego w TVP padły mocne słowa
TYLKO W NATEMAT 0 0Tomasz Grodzki obawiał się manipulacji TVP. Tak wyglądały kulisy przygotowań do orędzia
0 0Tak wyglądało orędzie marszałka Grodzkiego. Zobacz pełne nagranie!
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO