O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Nowe miejsce, w którym udostępniona jest książka "Leksykon sieci neuronowych"

Hakerzy psują co mogą, zniszczyli więc także serwer Wydawnictwa Fundacji "Projekt Nauka" (z Wrocławia). Sprawiło im to zapewne przyjemność, ale wyrządziło szkodę wszystkim tym, którzy chcieli korzystać z udostępnianych (bezpłatnie!) książek, których sporo było na tym serwerze.


Poszkodowani byli także potencjalni użytkownicy mojej książki "Leksykon sieci neuronowych". Książkę tę anonsowałem wpisem, który sygnalizował jej pierwsze wydanie w formacie PDF, a potem w kolejnym wpisie sygnalizowałem, że są dostępne także wersje książki w formacie MOBI oraz EPUB. Niestety w obu podanych wpisach wskazywałem na serwer Wydawnictwa Fundacji "Projekt Nauka", jako na miejsce, z którego książkę można pobrać - no bo tam właśnie ta książka była.

Moją informację (o dostępności tej książki we wspomnianym wyżej serwisie) powtórzył serwis "Świat czytników", a także serwis "Książki" i zapewne wiele innych. Wszystkie podane w tych serwisach adresy prowadzą do zniszczonego serwera Wydawnictwa Fundacji "Projekt Nauka", czyli w istocie nie umożliwiają pobrania tych książek.

Na szczęście współautor "Leksykonu...", doc. Maciej Szaleniec, miał kopie plików sporządzonych przez Wydawnictwo Fundacji "Projekt Nauka" i umieścił je w serwisie ResearchGate, w którym znaleźć też można sporo innych moich książek i artykułów.

Proszę o możliwie szerokie rozpropagowanie tej informacji!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...