O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

21. stycznia 21 lat temu zostałem 21. rektorem AGH

21. stycznia 1998 roku społeczność AGH wybrała mnie do tego, żebym pełnił funkcję rektora tej uczelni. Wybory odbywały się w tak nietypowym dniu, ponieważ wybrany na kadencję 1996-1999 rektor Mirosław Handke objął funkcję ministra w rządzie Jerzego Buzka i po kilku miesiącach nieudanych prób kierowania uczelnią z Warszawy (kiedy to codzienne zarządzanie sprawami AGH spadło na barki prorektorów - to znaczy moje i profesora Andrzeja Gołasia, późniejszego prezydenta Krakowa) - zrezygnował. Rozpisano wybory i tak się złożyło, że zaraz w pierwszym głosowaniu uzyskałem zdecydowane poparcie elektorów.


Był to ewenement - wcześniejsze wybory rektorów zwykle wymagały kilku tur głosowań, a wybierany kandydat uzyskiwał niewielką przewagę.

Mnie się udało uzyskać zdecydowane poparcie (106 głosów tak, 71 nie , 3 wstrzymujące się), które jeszcze poszerzyłem w wyborach na kadencje 1999-2002 (153 tak, 38 nie, 1 wst.) i w wyborach na kadencję 2002-2005 (163 tak, 29 nie, 1 wst.).

Po wyborze w 1998 roku natychmiast przejąłem obowiązki rektorskie, bez zwyczajowej w takich sytuacji praktyki, że rektor-elekt ma przynajmniej kilka tygodni na to, żeby się przygotować do wypełniania nowych obowiązków.
Musiałem też "z marszu" wygłosić expose zapowiadające, jak zamierzam zarządzać uczelnią. Mogę się pochwalić, że - pracując często od rana do późnego wieczora - zdołałem spełnić wszystkie zapowiedzi!
W sumie pełniłem moją funkcję przez 2779 dni, czyli 7 lat, 7 miesięcy i 10 dni. Byłem najdłużej urzędującym rektorem w całej historii AGH!
Z pewnością miałem trochę szczęścia przy tej mojej pracy na stanowisku rektora, a zawdzięczam to okoliczności, że byłem dwudziestym pierwszym rektorem AGH.
Jak wiadomo, liczba 21, określana przez niektórych jako "oczko", jest liczbą szczęśliwą, co poniżej potwierdzam moim własnoręcznym podpisem!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...