O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Niezwykłe pomysły niezwykłego człowieka

Pora jest wakacyjna, więc i tematyka moich wpisów na blogu może być nieco lżejsza. Chcę dziś Państwa zaprosić do wysłuchania mojej audycji w Radiu Kraków na temat niezwykłych pomysłów niezwykłego człowieka. Tym niezwykłym człowiekiem jest Elon Musk, miliarder, ekscentryk, wizjoner, a jego pomysły, jakie tym razem omawiam w radiu, dotyczą Kosmosu.


Elon Musk w Kosmosie już wiele dokonał. W szczególności stworzona przez niego firma SpaceX stworzyła rakiety kosmiczne wielokrotnego użytku, dzięki którym można stosunkowo tanio wysyłać na orbitę różne ładunki: na przykład satelity różnego przeznaczenia i zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Musk pozwolił sobie na wyjątkowo efektowny pokaz możliwości swojej rakiety - wystrzelił przy jej pomocy czerwony samochód (marki Tesla, produkowany także przez należącą do niego firmę) w kierunku Marsa. Za kierownicą tego kosmicznego samochodu posadził manekina w stroju astronauty. Zdjęcia tego niezwykłego pojazdu kosmicznego były na początku poprzedniego roku dość często publikowane i komentowane.
Ostatnio Elon Musk po raz kolejny zadziwił świat planem umieszczenia na orbitach wokół Ziemi 1200 sztucznych satelitów, które mają zapewnić szerokopasmowy dostęp do Internetu w każdym zakątku naszego globu.
Pierwszych 60 satelitów już wyrzucił w Kosmos za pomocą jednej rakiety, co też było wyczynem bez precedensu. Ale naukowcy martwią się, że satelity Muska zwiększą jeszcze "tłok" na orbicie wokół Ziemi.
Zapraszam, żeby o tym wszystkim posłuchać w Radio Kraków w niedzielę 14.07.2019 - jak zawsze po hejnale, o godzinie 12:07. Ale jak zawsze można tego też posłuchać dowolnego dnia o dowolnej godzinie korzystając z tego linku. Zapraszam!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Samiec podszyty lękiem. Prawda o tym, czego boją się polscy faceci
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki