O autorze
Pół-Polka, pół-Libanka. Uczestniczka trzeciej polskiej edycji programu „MasterChef”, której umiejętności docenili między innymi Gordon Ramsay i Michel Roux. Autorka książki o kuchni libańskiej "Hummus, za'atar i granaty". Z pasji projektantka grafiki, która po godzinach od zawsze relaksuje się w kuchni. Prowadzi cykliczne warsztaty z kuchni arabskiej oraz blog o tematyce okołokulinarnej: www.blogsamar.com

Kulinarne trendy na 2016

Rok za rokiem leci, a my nieustannie smakujemy i eksperymentujemy z kuchnią. Moje zeszłoroczne przewidywania kulinarnych trendów okazały się być całkiem trafione! Obserwując światowe trendy, poczynania największych szefów kuchni oraz talerze swoich najbliższych w tym roku też spisałam dla Was swoje przemyślenia - zobaczmy czy też się sprawdzą.1. Po jedzeniu warzyw przyszedł czas na mięsożerców, którzy jak nikt inni doceniają wszystkie smaki - zarówno mięsa, jak i warzyw. Mięso znowu pojawi się na naszych talerzach - tym razem dobrego gatunku, od czasu do czasu i w niewielkiej ilości.

2, Kiedyś mieliśmy problem z dostępnością jedzenia, dziś mamy go za dużo. Kupujemy i jemy ponad nasze miary, a problem marnowania jedzenia powraca do nas jak bumerang. Kuchenne "odpadki" - liście brokuła, marchewkowe obierki i rybny szkielet okażą się nie tylko jadalne, ale świetnie sprawdzą się w kuchni.

3. Był czas kiedy sklepowe półki świeciły pustkami, dziś nawet w zimę kupujemy dorodne pomidory i maliny, które nie mają żadnych wartości odżywczych ani smaku. Czas powrócić do korzeni - małych, lokalnych dostawców oraz sezonowych warzyw i owoców.

4. Glony od wielu, wielu lat uchodzą za niezwykle cenny składniki - zarówno w kuchni, jak i w przemyśle kosmetycznym. W tym roku pojawią się w nowej odsłonie, nie tylko w sushi i sałatkach, ale także jako składnik dań.

5. Jedzmy sezonowo i cieszmy się porami roku, a wtedy kiedy nie mamy pod ręką świeżych składników sięgajmy po słoiki. Niech króluje fermentacja i słoiki!

6. Olej kokosowy nie tylko świetnie smakuje, ale ma też mnóstwo dodatkowych atutów, dlatego będziemy po niego sięgać coraz częściej i chętniej.

7. Kuchnia bliskowschodnia pełna jest niezwykłych przypraw, warzyw i owoców, a zarazem jest bardzo prosta, zdrowa i sezonowa. Dlatego bliskowschodnie trendy będą coraz częściej będą się pojawiać w naszej kuchni pod różnymi postaciami.

8. Koniec z wymówkami - nie umiem gotować i nie mam czasu. Szybkie i zdrowe jedzenie to nie kwestia umiejętności, a chęci.

9. Kanapki i jajecznica to śniadaniowych przeżytek. Czas na sycące i zdrowe owsianki - tym razem głownie w wersji wytrawnej i od czasu do czasu słodkiej z owocami.

10. Nie interesuje nas bezwartościowe jedzenie, pełne dodatków "E" i innych chemicznych substytutów. Zaczynamy czytać dokładnie etykiety i samodzielnie produkować domowe kiełbaski, pasztety i chleby, które zawsze będą smaczniejsze i zdrowsze od tych sklepowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka