O autorze
Sebastian Bobrowski, Dyrektor finansowy w www.inFakt.pl - firmie oferującej obsługę księgową oraz zakładanie firmy za klienta przez internet. Ekspert ds. księgowości i podatków. Na blogu w przystępny sposób opisuje kwestie, które ułatwiają przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i wspiera osoby prowadzące firmy pokazując, że księgowość może być zrozumiała i można o niej pisać i mówić w prosty sposób.

Zmiany w przepisach odliczania VAT od paliwa – już od 1 lipca 2015 r.

Wielkimi krokami nadchodzą kolejne zmiany w odliczaniu podatku VAT od kosztów związanych z pojazdami osobowymi. Tym razem zostaną zniesione zakazy dotyczące odliczania 50% VAT od zakupu paliwa. Zobaczcie, czy od 1 lipca 2015 r. będziecie mogli skorzystać z tej ulgi.


Regulacje z kwietnia 2014 r.

W dniu 1 kwietnia 2014 r. zostały zmienione zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodem. Ustawodawca ustalił, że wysokość odliczenia VAT-u będzie uzależniona od sposobu użytkowania pojazdu.

W przypadku, gdy przedsiębiorca wykorzystuje samochód tylko na rzecz działalności gospodarczej, może odliczyć 100% VAT od wydatków z nim związanych. Oczywiście, pod warunkiem, że spełni wszystkie dodatkowe obowiązki. Do nich zaliczamy:

- cechy konstrukcyjne pojazdu - przedsiębiorca ma obowiązek posiadania dodatkowego badania technicznego przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów.
- obowiązek udowodnienia, że pojazd nie może być wykorzystywany do innych celów niż firmowe.

Pierwszy obowiązek odnosi się do tzw. cech konstrukcyjnych, które sprawiają że dany pojazd można użyć tylko w firmie. Tutaj wystarczy wymienić koparkę, podnośnik lub ładowarkę.

Konstrukcja umożliwia również odliczenie 100% VAT-u w dwóch przypadkach:

1) Pojazdów, które posiadają jeden rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

- klasyfikowane zgodnie z przepisami do podrodzaju: wielozadaniowy, van (VAT-1a) lub
- z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków (VAT-1b).

2) Pojazdów, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (VAT-2).

W skrócie do pojazdów, które pozwalają odliczyć 100% VAT, zaliczamy:

- samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony.
- samochody specjalne np. koparka.
- samochody z zaświadczeniem VAT-1a, VAT-1b lub VAT-2.
- samochody poniżej 3,5 tony – tylko do celów firmowych – trzeba spełnić dodatkowe obowiązki.

Natomiast obowiązek udowodnienia, daje prawo do odliczenia 100% VAT-u pod warunkiem:

- dostarczenia do urzędu druku VAT-26.
- prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT.
- posiadania regulaminu, który określa zasady używania samochodu do celów działalności gospodarczej.

Z kolei jeżeli auto jest użytkowane do celów mieszanych (prywatnych i firmowych), przedsiębiorca może odliczyć 50% VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Wyjątkiem pozostaje prawo do odliczenia 50% VAT od zakupu paliwa – tutaj zostały nałożone dodatkowe obostrzenia. Dwie grupy pojazdów, które nie mogą skorzystać z 50% ulgi na paliwo:


1. Samochody osobowe.
2. Inne niż samochody osobowe pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba siedzeń łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

- 1 – o ile dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg.
- 2 – jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg.
- 3 lub więcej – kiedy dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

W sytuacji gdy w dowodzie rejestracyjnym lub świadectwie homologacji nie ma określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się go za samochód osobowy.

Więcej informacji na temat zmiany przepisów odliczania VAT od samochodu z kwietnia 2014 r., znajdziecie w odcinku inFakt TV.Nowe zasady od lipca 2015 r.

Z początkiem lipca 2015 r. następuje zmiana w przepisach odliczania 50% VAT od zakupu paliwa. Nowe zasady znoszą zakazy nałożone w kwietniu 2014 r. W konsekwencji, każdy właściciel firmy będzie mógł odliczyć 50% VAT od wydatków na paliwo do samochodu osobowego używanego zarówno do celów mieszanych.


Przypomnę, że w kwietniu 2014 r. ustawodawca zdecydował się uprościć przepisy i podzielił pojazdy tylko na dwie grupy:

- uprawnione do odliczania 100% VAT – użytkowane na potrzeby działalności gospodarczej.
- uprawnione do odliczania 50% VAT – użytkowane do celów prywatnych i firmowych.

Po zmianach w lipcu, do drugiej grupy dołączą pojazdy, które w okresie 1 kwietnia 2014 – 30 czerwca 2015 r. nie miały możliwości odliczenia 50% VAT od nabycia paliwa.

Na koniec, zaznaczam że w przypadku pozostałych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu, nic się nie zmienia. Zmieniają się tylko zasady dotyczące odliczania 50% VAT od paliwa.

Co sądzicie o zmianach, które wejdą już za miesiąc? Liczę na Wasze opinie - piszcie w komentarzach.