O autorze
Dziennikarz sportowy. Absolwent WSH o kierunku: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Pisałem w Tygodniku Kibica. Obecnie przeczytać mnie można na Ekstraklasa.net

twitter: @s.czaplinski
e-mail: s.czaplinski@gmail.com

Kibic nie zawsze jest bandytą. Historia Rooie’a Marcka.

Rooie Marck
Rooie Marck YT
Zastanawialiście się pewnie nie raz, co chcielibyście robić kilka dni przed momentem, w którym musielibyście opuścić ten piękny świat. Jedni wybraliby się w podróż swojego życia, inni spędziliby ten czas z najbliższymi, a jeszcze inni robiliby coś zupełnie innego. Marzeniem Rooie’ego Marcka było zobaczenie po raz ostatni w akcji swoich ulubieńców z Feyenoordu Rotterdam.Podczas jednej z wizyt u lekarza, Rooie dowiedział się, że jest chory na raka. Co więcej, okazało się, że pozostało mu niewiele czasu. Postanowił więc, że jego ostatnim marzeniem będzie zobaczenie w akcji swoich ulubieńców z Feyenoordu Rooterdam. Sam klub dostosował termin swojego pierwszego treningu w obecnym sezonie, aby Rooie mógł być jego świadkiem, a pierwszy trening piłkarzy Feyenoordu już od lat jest czymś wyjątkowym. Nigdy nie brakowało na nim tłumów kibiców, którzy przy użyciu środków pirotechnicznych, a także głośnym dopingu witali starych, a także nowych zawodników Feyenoordu przed zbliżającym się kolejnym sezonem.

Rooie zjawił się na nim wraz z najbliższymi. Był już bardzo słaby i poczynania zawodników z De Kuip oglądał z boku boiska na wózku szpitalnym. Zawodników Feyenoordu przywitało setki rac odpalonych przez jego najwierniejszych fanów. Rooie nie mógł przyglądać się temu w nieskończoność. W pewnym momencie wstał i z uśmiechem na twarzy, oraz łezką w oku, oklaskiwał wraz z innymi kibicami swoich ulubieńców. Pewnie w najpiękniejszych snach nie spodziewał się tego, co przygotowali dla niego fani Feyenoordu.

W pewnym momencie na jednej z trybun zatrzepotał ogromny banner z wizerunkiem Marcka, a z ust kibiców wypłynęło donośne – „You’ll Never Walk Alone”. A warto w tym miejscu dodać, że Marck nigdy nie był przeciętnym kibicem. 54- latek był obecny na większości spotkań Feyenoordu, czy to „u siebie”, a także tych „wyjazdowych”. Był również członkiem „Het Legioen”, czyli jednej z najzagorzalszych grup kibicowskich Feyenoordu Rotterdam.
Piłkarze z Rotterdamu po 12 minutach przerwali zajęcia i podeszli do Rooie’ego. Każdy z zawodników uściskał kibica i podziękował mu za wieloletni doping. Z ust Marcka usłyszeli słowa otuchy przed nowym sezonem i prośbę o wygranie ligi, mimo iż on nie będzie już świadkiem tego tryumfu.
Rooie postanowił o własnych silach podejść pod trybunę zajmowaną przez najwierniejszych fanów z De Kuip, ci z kolei krzyczeli w jego kierunku – „Chodź Rooie, chodź Rooie!”. Gdy znalazł się już przed trybuną „wysłał” całusy w kierunku tłumu i uderzył w herb usytuowany na sercu. Zaintonował również pieśń „Feyenoord till I die!”, po czym skłonił się do fanów, czym wyraził niesamowitą wdzięczność za to, jakie dała mu wsparcie w ostatnich chwilach jego życia.

Rooie Marck zmarł po trzech dniach. Swego czasu Bill Shankly były trener m.in. Liverpool F.C. powiedział – „Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego”. Marck był tego najlepszym przykładem.

Sebastian Czapliński/ Ekstraklasa.net
Obserwuj mnie na Twitterze! @s_czaplinski
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem