O autorze
Jestem dziennikarzem - obserwuję, analizuję, piszę. Zaczynałam od „siedzenia” w Sejmie i rozmów z politykami, potem trafiłam do prasy biznesowej i tak zostało (w 2006 r. w ogólnopolskim konkursie o nagrodę Polskiej Izby Ubezpieczeń dla środowiska dziennikarskiego zwyciężyłam w kategorii Debiut Roku). Przez ostatnie 8 lat byłam redaktorem naczelnym publikacji adresowanych do inwestorów wydawanych przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka.
Obecnie jestem wydawcą książek z zakresu finansów, ekonomii, zarządzania i marketingu w Wydawnictwie Naukowym PWN.
Wiem, że pieniądze w życiu nie są najważniejsze, ale wiem też, że codziennie są potrzebne by kupić gazetę i bilet, by napić się kawy, by zapłacić za przedszkole i dać dziecku na kredki. Dlatego warto wiedzieć, co robić by je mieć i czego nie robić by ich nie tracić. Nie jestem doradcą finansowym, więc nikogo do niczego nie namawiam. Wręcz przeciwnie, często ostrzegam, bo szczególnie w świecie finansów jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Piszę jednak nie tylko o pieniądzach, czasem piszę wiersze… ale to już zupełnie inny temat. Temat na inny blog.

Przed świętami dzwonią nie tylko dzwoneczki, czyli dlaczego nie odbieram telefonów z banków

Prawie każdego dnia dzwoni do mnie „miły głos”. Namawia, kusi, zachęca… Nie mam problemów z asertywnością więc za każdym razem mówię: nie. Poza tym mam świadomość, że gdybym uległa, to za kilka miesięcy „miły głos” mógłby zmienić się w „niemiły głos”.


Zawsze byłam negatywnie nastawiona do kart kredytowych. Uważałam, że są pułapką. Kiedy nie miałam gotówki wolałam po prostu kredyt – wiedziałam ile i na ile pożyczam, oraz ile będę musiała co miesiąc oddawać. Z przekonaniem, że karta kredytowa nie jest mi do szczęścia potrzebna żyłam sobie do dnia, kiedy okazało się, że jednak jest mi potrzebna. Może nie do szczęścia, ale do tego by przed wylotem dokupić dodatkowy bagaż. Zapłacić mogłam wyłącznie kartą kredytową. Żaden przelew nie wchodził w grę. Dlatego dziś kartę kredytową już mam.

Szczęśliwsza dzięki niej nie jestem, ale przyznaję, czasem z niej korzystam. Zdania na temat tego cudownego plastiku jednak nie zmieniłam. Karta jest co prawda nawet na korzystnych warunkach, a ja wszystko w terminie, grzecznie (przynajmniej na razie) spłacam. Bank jednak nasyła na mnie „miły głos”, który robi wszystko bym… zadłużenia nie spłacała.

W mediach trwa kampania społeczna "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz" przestrzegająca przed braniem pożyczek w parabankach. By uchronić ludzi przed wpadaniem w pętlę zadłużenia taka akcja jest bardzo potrzeba. Ale chyba przydałaby się jeszcze dodatkowa akcja szkoląca nas z asertywności wobec bankowych pokus.


No bo jeśli tuż przed świętami, kiedy kasa – wiadomo – każdemu potrzebna, prawie każdego dnia dzwonią do mnie jakieś banki i kuszą mnie ofertami „bez prowizji”, „zero procent” itp., to jak tu nie ulec?

Jeśli „miły głos” przekonuje mnie bym nie spłacała zadłużenia na karcie kredytowej, tylko zapłaciła minimalną kwotę, to jak tu nie ulec?

Jeśli „miły głos” proponuje, że na moje konto przeleje pieniądze (cały dostępny limit na karcie kredytowej), bym mogła swobodnie nimi dysponować, to jak tu nie ulec?

Jeśli „miły głos” zachęca mnie, bym dodatkowo wzięła kilka tysięcy pożyczki, to jak tu nie ulec?

Na razie nie uległam. Wyciszyłam dzwonek w telefonie, a jak słyszę wibracje – nie odbieram. Udaję, że pieniądze nie są mi potrzebne. Udaję, że mnie nie ma. Teraz mam do tego prawo. Gorzej potem, gdyby zadzwonił „niemiły głos” z działu windykacji – udawać już bym nie mogła.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się kulturą

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
0 0"Czerpią wiedzę z filmów porno". Nauczycielka krytykuje projekt o edukacji seksualnej
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką