Łazik Perseverance udanie rozpoczął swą marsjańską misję. Realizowane i planowane są kolejne ambitne przedsięwzięcia i projekty. Coraz śmielej mówi się o powrocie do załogowych lotów w kosmos. To zwiastuny nowej epoki w lotach kosmicznych i w dziejach naszej planety. Współczesny wyścig kosmiczny stał się znacznie bardziej złożony względem wyścigu z czasów Zimnej Wojny. I to pod wieloma względami.
REKLAMA
Po pierwsze, mamy nowych aktorów (w przeszłości były to ZSRR i USA, a teraz: USA, Rosję, Chiny, Indie, wybranych członków UE i Unię jako całość, inne podmioty państwowe i niepaństwowe). Po drugie, mamy komercjalizację i prywatyzację misji kosmicznych, co z perspektywy rządów państw przyczynia się do obniżenia ich kosztów i ułatwia planowanie kolejnych przedsięwzięć. Po trzecie, nowi kosmiczni gracze postrzegają popularność programów kosmicznych jako sposób na zwiększanie innowacyjności i konkurencyjności własnych gospodarek, i zachęcają własnych obywateli do rozwijania karier w tym kierunku. I po czwarte, mamy też nowe cele misji kosmicznych. W przeszłości chodziło w nich o zdobycie technologicznej i militarnej przewagi (ZSRR vs USA), palmy pierwszeństwa, a także o badanie Ziemi i prawideł nią rządzących, o eksplorację Księżyca, o podglądanie bez przeszkód dalekich ciał niebieskich oraz rozwój i upowszechnienie stosowania technologii satelitarnych. Dziś główne cele takich misji – obok dotychczasowych - to m.in. dalsze komercjalizowanie kosmosu, badanie możliwości pozyskiwania i wykorzystania surowców z miejsc ulokowanych poza Ziemią, rozwój nowych zdolności w zakresie wystrzeliwania statków w przestrzeń kosmiczną, szukanie nowych miejsc potencjalnie zdatnych do podtrzymania życia.
Eksploracja kosmosu już okazała się być motorem innowacyjności i cywilizacyjnego postępu. Wiele kosmicznych technologii weszło do codziennego użytku dla zwykłych ludzi. Teraz pewnie też tak będzie. Jednak współczesny wyścig kosmiczny rodzi też wiele zagrożeń. Znów mamy rywalizację między państwami o wpływy i znaczenie. Mamy nowych aktorów, chcących kręcić własne lody z obecności w kosmosie. Niektóre państwa mogą wykorzystywać zainteresowanie kosmosem do rozwijania technologii podwójnego zastosowania, w tym technologii rakietowych czy systemów rozpoznania, co grozi wzrostem napięć w naszym świecie. Ludzkość czeka egzamin dojrzałości z obecności i funkcjonowania w kosmosie. To, czy go zdamy, pozostaje sprawą otwartą.
Korzystałem z:
The Geopolitics of Missions to Mars, https://worldview.stratfor.com/article/geopolitics-missions-mars
