O autorze
Warszawski Muranów to unikat na skalę światową. Architektoniczna utopia na gruzach dawnego getta, ciągle niepewna własnej tożsamości. Nowa Huta i Karl-Marx-Allee w jednym. Centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, której materialnych śladów prawie już nie widać, ale która wciąż tutaj jest - pod nowymi budynkami, chodnikami i ziemią. Dla NaTemat nadają stąd: Beata Chomątowska - dziennikarka, założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów i Paweł Brylski – dobry duch Stacji; kiedy powstawała, pracował dla Muzeum Historii Żydów Polskich, dziś interpretator, przedstawiciel literatury half-fiction i zwolennik dobrego życia, oraz Karolina Przewrocka, absolwentka uniwersytetów w Krakowie, Berlinie i Tel Avivie, uzależniona od nauki języków obcych oraz od polskiej i żydowskiej literatury; życiowego balansu szuka w miejscach pęknięć - tym razem odnalazła go na Muranowie.

Nietypowy przewodnik po niezwykłym miejscu

fot. Marianna Sowińska
Godziny rozmów z bohaterami, fotografowania, prac nad grafiką i tekstami. Efekt: album „Muranów ma wiele twarzy”, który zaprezentujemy w Stacji Muranów już w najbliższą sobotę. Nietypowy przewodnik pokazuje Muranów, jakiego dotąd nie znaliście – jego mapę wytyczyły tu niezwykłe historie mieszkańców i sympatyków. Dobrze jest znać swoich sąsiadów. Jeszcze lepiej jest wiedzieć, że to ludzie inspirujący, kreatywni, z niezwykłymi historiami, których pozazdrościłby niejeden scenarzysta.


Projekt „Muranów ma wiele twarzy” stworzyliśmy, by lepiej się poznać. By udowodnić, że Muranów, „miejsce-po-getcie” (jak trafnie nazwali go Barbara Engelking i Jacek Leociak), skutecznie wymknął się historii, i tworzy dziś dzielnicę przyjazną ludziom aktywnym i pomysłowym. Do udziału zaprosiliśmy ludzi związanych z dzielnicą - m.in. aktywistów, twórców, aktorów, przedstawicieli różnych wyznań i kultur.Aktorkę Grażynę Wolszczak zapytaliśmy o jej marzenia, rabina Szaloma Stamblera o to, co stanowi o wyjątkowości Muranowa, polsko-nigeryjską rodzinę Nwolisa o to, jak na Muranowie można doświadczyć afrykańskiego ciepła w międzyludzkich kontaktach. Ich wypowiedzi w albumie ujęliśmy w formie krótkich kwestionariuszy. Dopełnieniem będą pełne sylwetki bohaterów na blogu.Perełkami w naszym albumie są zdjęcia Marianny Sowińskiej. „Muranów z jej zdjęć to bramy, zaułki, tajemne przejścia, obrośnięte zielenią mury, schowane przed wzrokiem obcych. Odsłaniają niejedną tajemnicę. Mają kameralny urok małego miasteczka w samym środku wielkiego miasta. Jest tu wszystko, czego potrzeba do życia - nie bez powodu Muranów projektowano w duchu osiedli społecznych” – pisze o fotografiach we wstępie przewodnika założycielka Stacji Muranów, Beata Chomątowska.
Zdjęcia będzie można obejrzeć w dużym formacie na sobotnim spotkaniu promującym album połączonym z wernisażem. Będzie to również okazja do osobistego poznania naszych Twarzy Muranowa. Projekt, mimo oficjalnego zakończenia, będzie trwać nadal. Postanowiliśmy nadal regularnie spotykać się i zamieszczać na blogu sylwetki mieszkańców – nie mogliśmy inaczej, widząc, ilu ludzi nie zdążyliśmy jeszcze odwiedzić.Nasz album jest bezcenny☺ - nie będzie go można kupić, będzie można za to dostać w wybranych miejscach na terenie dzielnicy. Niecierpliwych prosimy o bezpośredni kontakt z nami: stacjamuranow@gmail.com.

Do zobaczenia w sobotę, 15 grudnia, o godz. 15 w Stacji Muranów przy Andersa 13!

Karolina Przewrocka"Muranów ma wiele twarzy"

Zdjęcia: Marianna Sowińska
Wywiady: Karolina Przewrocka
Grafika: Ad manum
Koordynacja: Eliza Więcław, Beata Chomątowska
Identyfikacja graficzna: Paweł Brylski

Projekt jest współfinansowany przez przez Miasto Stołeczne Warszawę – Dzielnicę Śródmieście. Partnerem publikacji jest LOTTO.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
0 0Orędzie Grodzkiego może zadziwić widzów TVP. I okazuje się, że Kurski nie ma tu nic do gadania
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO