Marki, których siła oparta jest na popularności (jak Fiat, McDonalds, Biedronka, czy Ludwik), zbudowane są inaczej. Wiarygodność w funkcjonalnościach kategorii może być ich zasadniczym, jawnym składnikiem. Niuanse dotyczą co najwyżej odpowiedzi na pytanie, czy chodzi o niezbędne, podstawowe funkcjonalności (jak w markach najtańszych, jak np. marki własne sieci dyskontowych czy tanich linii lotniczych), czy też własności funkcjonalne i wartości lifestylowe złotego standardu kategorii (jak w markach ekonomicznych). W pewien sposób marki te mówią więc bardziej o kategorii, do której należą, niż o sobie samych; wyjątkiem jest oczywiście typowa dla nich komunikacja niskich cen.
Z podziałem marki nastawione na wartość dodane vs. marki nastawione na dostępność pokrywa się wymiar cenowy; ostatecznie wartość dodana jest po to, by osiągać wyższe cenę - a dostępność najłatwiej łatwo uzyskać redukując ją. Nie są to jednak te same wymiary. Oparte na dostępności marki o doskonałej dystrybucji wcale nie muszą być najtańsze w kategorii, co jest tym bardziej oczywiste, im bardziej składnik dystrybucji jest kluczowy w danym segmencie produktowym lub usługowym. Tak jest na przykład w przypadku koniecznych produktów codziennej potrzeby jak pieczywo, czy też w przypadku usług finansowych czy telekomunikacyjnych. Rozejście wymiarów ceny i dostępności może również być wywołane układem sił w kategorii, w szczególności obecność zasiedziałego, zdecydowanego lidera, który na ogół jest właścicielem głównej w segmencie marki opartej na dostępności, ale nie koniecznie najtańszej. Nie zmienia to oczywiście faktu, że ogólnie rzecz biorąc wewnątrz danej kategorii górna półka cenowa to z reguły marki z wartością dodaną a dolna – marki dostępne.
Krzysztof Najder
Założyciel i od 1997 roku CEO w Stratosferze, firmy konsultingowej specjalizującej się w strategiach i innowacjach marketingowych. Przez wiele lat dyrektor kreatywny w międzynarodowych sieciach reklamowych i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Zwolennik roweru jako całorocznego środka transportu, współwłaściciel warsztatu wykonującego rowery miejskie na zamówienie. Entuzjasta psów. Doktor psychologii, mieszka w Warszawie.